Bałkański szczyt współpracy regionalnej w Belgradzie
Politycy z Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Czarnogóry i Albanii spotkali się we wtorek (3.2) w Belgradzie aby omówić kwestie europejskiej perspektywy regionu w dobie światowego kryzysu finansowego i energetycznego.
Otwierający obrady wicepremier Serbii Božidar Djelić poinformował zebranych, że Komisja Europejska przygotowała dla Bałkanów Zachodnich pakiet pomocy w wysokości 120 mln euro. Pomoc ta, jak podkreślił serbski polityk, ma być wyrazem solidarności z regionem "miękkiego podbrzusza Europy", który jest dla Zachodu, obok krajów b. ZSRR kluczowym obszarem współpracy gospodarczej i ważnym elementem kontynentalnej polityki energetycznej.
"Ta pomoc jest tylko pierwszym krokiem i wiele jeszcze możemy zrobić, aby nasza współpraca z UE była prowadzona na jeszcze wyższym poziomie. Komisja Europejska będzie teraz w większym stopniu współpracować z naszym regionem w kwestii przezwyciężania skutków globalnego kryzysu gospodarczego" - tłumaczył Djelić.
Zwracjając się do uczestników regionalnego szczytu, serbski premier Mirko Cvetković stwierdził, że jego rząd w rekacji na światowy kryzys zwiększył oszczędności budżetowe, które zostaną następnie przeznaczone na pomoc dla krajowej produkcji i ochrony serbskiego rynku pracy. Środki pomocowe i kredyty z międzynarodowych instytucji finansowych Belgrad będzie chciał z kolei wykorzystać w projektach infrastrukturalnych, m. in. budowy połączeń komunikacyjnych. Sporo środków europejskich Serbia przeznaczy również na budowę podziemnych magazynów gazu w miejscowości Banatski Dvor w Wojwodinie, gdzie od przyszłego roku planuje się przechowywanie od 100 do 150 mln metrów sześciennych niebieskiego paliwa oraz na powstanie nowych elektrowni.
Uczestnicy konferencji wskazywali, że pomocą w przezwyciężeniu skutków obecnego kryzysu może być ściślejsze powiązanie gospodarcze krajów b. Jugosławii oraz Albanii w ramach istniejącego od lat 90. Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) oraz zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy bałkańskimi krajami.
Na podstawie: rts.rs, tanjug.rs, mfa.gov.rs