Białoruś-UE/ Białoruś dąży do poprawy relacji z krajami UE
W brukselskiej konferencji „Wspólne przedsięwzięcia – umocnienie europejskiej polityki sąsiedztwa” w poniedziałek (03.09) wziął udział wiceszef białoruskiego MSZ Walerij Woroniecki. Dyplomata zachęcał UE do intensywnej współpracy z Mińskiem.
Konferencja zorganizowana przez Komisję Europejską w ramach tzw. Polityki Dobrego Sąsiedztwa była pierwszym od prawie dziesięciu lat spotkaniem europejskiej dyplomacji, na które przybył tak wysokiego szczebla polityk białoruski. Obserwatorzy oceniają ten fakt jako kolejny krok Unii Europejskiej w kierunku nawiązania dialogu z ekipą prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Z inicjatywą zaproszenia Białorusina do Brukseli wyszła bowiem europejska Komisarz ds. stosunków zewnętrznych i europejskiej polityki sąsiedztwa Benita Ferrero - Waldner. Także władze białoruskie od dłuższego czasu wysyłają Brukseli i poszczególnym krajom Unii sygnały o gotowości do bliskiej współpracy.
Walerij Woroniecki wygłosił w czasie spotkania przemówienie, w którym zaproponował Unii Europejskiej przejście od zwykłych stosunków handlowych do bardziej rozwiniętych form współpracy gospodarczej. Białorusin wezwał do zbudowania na kontynencie konkurencyjnego i nowoczesnego obszaru ekonomicznego. Współczesna Europa powinna dysponować wspólną siecią logistyczną i tranzytową, jak również mieć dostęp do nowoczesnych technologii. Mogłyby z nich korzystać wszystkie państwa kontynentu. Bez spełnienia tych podstawowych warunków, zdaniem białoruskiego wiceministra, Europa będzie przegrywać w globalnym współzawodnictwie gospodarczym. Przedstawiciel Mińska zapewnił, że jego kraj popiera projekt silnej i konkurencyjnej „Wielkiej Europy”, która wspólnie ze swoimi sąsiadami stanowiłaby jeden z najważniejszych wektorów polityki światowej.
Białoruski dyplomata zaprosił także inwestorów z obszaru UE do wejścia w strategiczne obszary gospodarki jego kraju. Szczególnie powinno dotyczyć to sfery energetycznej. Minister zwrócił uwagę, że unikalne położenie geostrategiczne Białorusi, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych Europy, wręcz zmusza Mińsk do ścisłej współpracy ze wszystkimi jej aktorami politycznymi i gospodarczymi. „Białoruś wnosi i jest gotowa zwiększać swój wkład w dywersyfikację i zabezpieczenie stabilności dostaw surowców energetycznych. Europa koniecznie musi znaleźć wzajemnie korzystną formę i formułę pogodzenia interesów dostawców, państw tranzytowych i odbiorców surowców i na tej podstawie ustanowić system zabezpieczenia potrzeb energetycznych całego kontynentu” – mówił w Brukseli Woroniecki. Polityk oświadczył jednocześnie, że Białoruś gotowa jest współpracować ze wszystkimi partnerami z UE w projektach usprawnienia dróg dostaw surowców energii, zabezpieczenia linii przesyłowych nafty i gazu, budowy podziemnych magazynów surowców oraz elektrowni wykorzystujących alternatywne źródła energii.
Innymi sektorami gospodarki białoruskiej, do których Woroniecki zaprosił unijnych inwestorów, są przemysł maszynowy, chemiczny oraz paliwowy.
Białorusin zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na problemy, z którymi UE boryka się na swoich zewnętrznych granicach – nielegalną migrację, przestępczość zorganizowaną oraz handel ludźmi i przemyt narkotyków. Dyplomata zapewnił, że władze w Mińsku mogą bardziej intensywnie współpracować z Unią Europejską w walce z tymi zjawiskami. Podobnie rzecz się z ma ze zwalczaniem terroryzmu. W tych dziedzinach, zdaniem Woronieckiego, białoruskie służby graniczne i celne mogą efektywnie współdziałać z organami unijnymi.
Walerij Woroniecki wezwał również Unię do złagodzenia reżimu wizowego dla obywateli Białorusi, jak i do stopniowego znoszenia barier celnych. Zwracając uwagę, że w ostatnim czasie Mińsk podjął szereg kroków w celu jednostronnego zliberalizowania przepisów wizowych dla mieszkańców UE, wiceszef MSZ zachęcił do rozszerzenia kontaktów pomiędzy „rządami, kręgami kierowniczymi oraz narodami Białorusi i Unii Europejskiej”. Do tej pory, spora część polityków i dyplomatów z białoruskich kręgów rządowych znajduje się na „czarnej liście” osób, którym Bruksela odmawia wstępu na terytorium UE.
„Nowa strona potrzebna jest nie tylko w stosunkach Białorusi i UE. Nowa strona w stosunkach potrzebna jest całej Europie. Idea Europejskiej Polityki Sąsiedztwa może realnie stać się taką stroną. (...) Nie rozumieć tego – oznacza pozbawić Europę możliwości jeszcze większych sukcesów, większego bezpieczeństwa i większej stabilności” – zakończył swoje wystąpienie Woroniecki.
Na podstawie: belta.by, mfa.gov.by