Bratanek Mitteranda wśród nowych członków francuskiego rządu
Frédéric Mitterand, znany producent filmowy i pisarz, otrzymał nominację na stanowisko szefa resortu kultury w rządzie François Fillona. Wybór Mitteranda to jedna z 11 zmian personalnych na szczytach władzy we francuskich ministerstwach.
Rekonstrukcja rządu jest konsekwencją niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których zwycięstwo odniosła prezydencka partia UMP, zdobywając ponad 27% głosów. Ministrowie, którzy zdobyli mandat europosła, zostali zmuszeni do rezygnacji z dotychczas zajmowanego stanowiska. Rząd opuściła m.in. Rachida Dati, pierwsza kobieta pochodzenia arabskiego na stanowisku ministerialnym.
O miejsce w Strasburgu nie starała się Christine Albanel. Dotychczasowa minister kultury została zmuszona do ustąpienia ze względu na niepowodzenia w dziedzinie kluczowego dla prezydenta projektu nowego prawa antypirackiego. Ustawa HADOPI, przewidująca m.in. całkowite przerwanie dostępu do sieci w karze za nielegalne ściąganie plików muzycznych, została częściowo zakwestionowana przez Radę Konstytucyjną, wzbudzając duże kontrowersje wśród społeczeństwa.
Dzięki swej aktywności kulturalnej i społecznej, a także przynależności do klanu Mitterandów, nowy minister kultury jest szczególnie popularny wśród wyborców lewicowych. Dzisiejsza nominacja oceniana jest jako kolejny policzek wymierzony Partii Socjalistycznej i wyraz dążenia Sarkozy’ego do zapewnienia szerokiej reprezentacji różnych opcji politycznych w rządzie.
Tekę po Rachidzie Dati, która rzekomo została wysłana do Strasburga ze względu na konflikt z Sarkozym, przejmie Michele Alliot-Marie, dotychczasowa minister spraw wewnętrznych. Jej miejsce ma zająć Brice Hortefeux, bliski współpracownik prezydenta i minister pracy w rządzie Fillona. Zmiany zaszły również m.in. w resortach budżetu, edukacji narodowej i przemysłu.
Kolejną, szeroko komentowaną we Francji zmianą, jest delegacja Ramy Yade, dotychczasowej sekretarz stanu ds. praw człowieka, na stanowisko sekretarza ds. sportu. 33-letnia polityk z Senegalu jest niezwykle ceniona przez Francuzów, osiągając poparcie na poziomie 70%. Odmowa uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego i konflikt z prezydentem poskutkowały odsunięciem od stanowiska, skupiającego na sobie uwagę opinii publicznej i mediów.
Zmiany w składzie rządu mają miejsce w dwa lata po objęciu przez Sarkozy’ego prezydentury. Niskie notowania prezydenta mają w założeniu ulec poprawie dzięki szeroko dyskutowanym wydarzeniom, takim jak rekonstrukcja gabinetu, czy przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu w Wersalu.
Na podstawie: Le Monde, BBC, PAP