Bułgaria/ Podpisano porozumienia wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi
Wiceszef sztabu bułgarskiej armii, generał pułkownik Galimir Pehlivanov oraz zastępca dowódcy amerykańskich sił zbrojnych w Europie Wiceadmirał Richard K. Gallagher podpisali w czwartek (28.02) szereg porozumień dotyczących problemów związanych ze stacjonowaniem wojsk amerykańskich w Bułgarii.
Wśród jedenastu umów znalazły się m.in. dotyczące: bezpieczeństwa, wprowadzania w życie porozumień, zarządzania nieruchomościami, procedurami rozpatrywania skarg przeciwko siłom zbrojnym USA stacjonującym w Bułgarii, zatrudniania lokalnej siły roboczej, ochrony środowiska oraz jurysdykcji karnej [nad siłami USA – przyp. red].
Przy podpisywaniu dokumentów padały wypowiedzi podkreślające poprawę wzajemnych relacji. Galalgher zwrócił uwagę że stosunki bułgarsko – amerykańskie rozwijają się z sukcesem we wielu sferach, m.in. politycznej, ekonomicznej, oraz kulturalnej. Bułgarski Minister Obrony Vesselin Bliznakov powiedział, że porozumienia podpisane w czwartek przyczynią się do modernizacji bułgarskich sił zbrojnych. Premier Bułgarii Sergei Staniszew, stwerdził, że wysoce docenia rozwój bułgarsko – amerykańskiej współpracy w zakresie obrony. Zaznaczył również, że wzajemne relacje rozwijają się też w innych sferach.
Czwartkowe porozumienia są uzupełnieniem zawartej 26 kwietnia 2006 roku umowy pozwalającej Stanom Zjednoczonym na rozmieszczenie na terytorium Bułgarii swoich wojsk w bazie powietrznej w Bezmer, ośrodku treningowym w miejscowości Novo Selo oraz lotnisku w Graf Ignatievo. Pozwala ono władzom USA na wykorzystywanie swoich wojsk stacjonujących w Bułgarii w krajach trzecich, jedynie po uprzedniej konsultacji z władzami w Sofii.
Porozumienia otwierają ostatecznie drogę władzom USA do rozlokowania swoich sił na terenie Bułgarii. Przewiduje się, iż nastąpi to w październiku b.r., po bułgarsko – amerykańskich manewrach w ośrodku w Nowym Sele.
Rozlokowanie amerykańskich wojsk na obszarze Bułgarii, jest częścią strategii Waszyngtonu zakładającej likwidację dużych baz w Europie Zachodniej będących pozostałością zimnej wojny i tworzenia mniejszych m.in. w krajach postkomunistycznych, pozwalających na interwencję militarną w zapalnych punktach globu.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, bnr.bg, english.people.com.cn