Były premier Kosowa zatrzymany
Agim Çeku, premier Kosowa w latach 2006-2008 i były dowódca rozwiązanej Armii Wyzwolenia Kosowa (UĆK) został we wtorek (23.6) wieczorem aresztowany na podstawie międzynarodowego listu gończego na przejściu granicznym pomiędzy Bułgarią a Macedonią.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa bułgarskiej policji Diana Jankulowa, zatrzymania byłego premiera dokonały służby graniczne na drogowym przejściu Geševo. Podstawą do aresztowania kosowskiego polityka była tzw. czerwnony międzynarodowy list gończy wydany przez Interpol w 2002 roku na wniosek władz Serbii, które w 2000 roku oskarżyły kosowskiego lidera o kierowanie szeregiem zbrodni wojennych podczas serbsko-albańskich walk w Kosowie w 1999 roku, m. in. zamordowanie 669 Serbów i 18 przedstawicieli ludności niealbańskiej zamieszkującej Kosowo, a także porwania i torturowanie ponad 500 osób.
Bułgarska prokuratura wydała również postanowienie o tymczasowym zatrzymaniu Çeku do soboty. Jednocześnie były szef MSZ Bułgarii Solomon Pasi poinformował bałkańskie media, iż były premier Kosowa przebywał na terytorium kraju na jego osobiste zaproszenie.
Od czasu wydania międzynarodowego listu gończego Agim Çeku był trzykrotnie zatrzymywany w różnych krajach - w 2003 aresztowano go w Słowenii, a rok później w Bułgarii. W obydwu jednak przypadkach, na życzenie tymczasowej administracji ONZ w Kosowie (UNMIK) oraz władz USA i dyplomatów UE, Albańczyk został po kilku dniach zwolniony z aresztu i mógł powrócić do Kosowa. Po raz ostatni zatrzymano Çeku w maju br. w Kolumbii, gdzie uczestniczył w międzynarodowej konferencji w sprawie demilitaryzacji zbrojnych formacji partyzanckich. Tym razem, zatrzymanie skutkowało tylko natychmiastową deportacją byłego premiera z Kolumbii.
Władze Serbii liczą, że jeżeli szybko sporządzą wniosek o ekstradycję Çeku, to będzie można liczyć, iz premier Kosowa stanie przed tamtejszym wymiarem sprawiedliwości. Szef MSW Serbii, a zarazem wicepremier tego kraju Ivica Dačić oświadczył w środę (24.6) rano, że Belgrad skieruje do władz Bułgarii wniosek w najszybszym możliwym terminie, aby, jak stwierdził, uniknąć kolejnych międzynarodowych nacisków w sprawie uwolnienia Agima Çeku.
Inni przedstawiciele serbskich władz i oraz ugrupowań politycznych z zadowoleniem przyjęli fakt zatrzymania byłego premiera Kosowa. Z kolei rzecznik prasowy macierzystego ugrupowania politycznego Agima Çeku - Partii Socjaldemokratów (PSD) oświadczył, iż ma nadzieję, że jeszcze w środę (24.6) były premier zostanie zwolniony z aresztu, a władze Kosowa utrzymują w tej sprawie stały kontakt z bułgarskim MSZ i MSW.
Tymczasem władze Kosowa już w czasie poprzednich zatrzymań polityka każdorazowo wystosowały specjalne listy do Interpolu, w którym prosiły o zignorowanie przez policję wszystkich krajów listu gończego.
49- letni Agim Çeku rozpoczął swoją zawodową karierę na początku lat 80. w Jugosłowiańskiej Armii Ludowej (JNA). W chwili rozpadu federacyjnego państwa był dowódcą jednostki artylerii i wykładowcą na Akademii Wojskowej w chorwackim porcie Zadar. Po wybuchu walk serbsko-chorwackich latem 1991 roku opowiedział się po stronie Chorwatów. W chorwackiej armii dosłużył się stopnia generała. W 1999 roku złożył dymisję ze wszystkich stanowisk w armii i powrócił do Kosowa, gdzie przejął dowództwo nad jednym z najważniejszych oddziałów Armii Wyzwolenia Kosowa (UĆK), prowadzącej od 1997 roku wojnę z serbską administracją i siłami bezpieczeństwa. Tuż przed zakończeniem wojny i wkroczeniem do Kosowa sił międzynarodowych, Çeku przejął pełne dowództwo nad UĆK. W póżniejszych latach rozpoczął karierę polityczną, ukoronowaną objęciem fotela szefa rządu w 2006 roku. Po odejściu ze stanowiska po wyborach w 2008 roku, Çeku wstąpił do Partii Socjaldemokratów (PSD) znajdującej się obecnie w opozycji do rządzącego gabinetu Hashima Thaqi`ego. Ciekawostką w życiorysie Agima Çeku jest fakt, że jego żona jest rodzoną siostrą generała Zdravko Ponoša, szefa Sztabu Generalnego armii serbskiej w latach 2006-2008.
Na podstawie: rts.rs, tanjug.rs
Na zdjęciu: zatrzymany w we wtorek (23.6) wieczorem byłym premier Kosowa Agim Çeku, za: wikimedia.org