Chorwacja i Serbia nie są gotowe do członkostwa w UE
Holenderski minister do spraw europejskich Frans Timmermans w wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt" w piątek (5.12) stwierdził, iż nie zgadza się z komisarzem ds. poszerzenia UE Olli Rehnem, iż Zagrzeb i Belgrad mogą szybko wstąpić do UE.
Timmermans sądzi, iż podawany przez Komisję Europejską przyszłoroczny termin zakończenia negocjacji akcesyjnych z Chorwacją nie zostanie dotrzymany. Według holenderskiego ministra, Chorwacja, tak jak i Serbia wykazują się wciąż niedostatecznym stopniem współpracy z Międzynarodowym Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Jugosławii (ICTY). Co więcej, wznowiony przed miesiącem spór Zagrzebia i Belgradu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (ICJ) o sprawstwo krwawego konfliktu zbrojnego towarzyszącego rozpadowi Jugosławii na początku lat 90. pokazuje zdaniem Holendra, iż do pełnej stabilizacji na Bałkanach wiedzie jeszcze długa i mozolna droga.
"Wszystko to, co mogliśmy zaobserwować ostatnio, jeżeli chodzi o współpracę Chorwacji i Serbii z międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości budzi wciąż zaniepokojenie" - powiedział niemieckiemu dziennikowi Frans Timmermans. Członka holenderskiego rządu niepokoi także poziom korupcji i związków pomiędzy polityką a światem przestępczym w obydwu sąsiednich krajach postjugosłowiańskich.
Holandia należy do największych sceptyków w Unii Europejskiej w kwestii szybkiej eurointegracji krajów Bałkanów Zachodnich. W tym roku Holendrzy kilkukrotnie blokowali podpisanie pomiędzy Belgradem i Brukselą Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (SAA), formalnie otwierającego Serbii drogę do rozpoczęcia procesu integracji z UE. We wrześniu tego roku, rząd Holandii zablokował również przyjęcie tzw. przejściowego porozumienia hadlowego pomiędzy Serbią i UE, które umożliwiłoby bezcłowy import produktów z UE do Serbii oraz eksport produktów serbskich na jednolity rynek unijny.
Twardego stanowiska Holandii w kwestii Bałkanów Zachodnich nie zmieniło nawet ujęcie w lipcu br. przez serbskie siły bezpieczeństwa Radovana Karadžića, byłego prezydenta bośniakich Serbów, oskarżanego o podsycanie ludobójstwa podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie w latach 1992 - 95.
Na podstawie: vjesnik.hr, rts.co.yu
Na zdjęciu: minister Frans Timmermans, za: wikimedia.org