Chorwacja/ Wotum zaufania dla nowego rządu
Chorwacki parlament uchwalił w sobotę (12.01) wotum zaufania dla nowego, centroprawicowo - ludowego gabinetu premiera Ivo Sanadera. To dziesiąty rząd w liczącej 17 lat historii niepodleglej Chorwacji.
Zawiązana w ubiegłym tygodniu koalicja Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), bloku Chorwackiej Partii Chłopskiej i Chorwackiej Partii Socjaliberalnej (HSS - HSLS), Samodzielnej Demokratycznej Partii Serbskiej (SDSS) oraz parlamentarzystów reprezentujących mniejszości narodowe otrzymała poparcie 82 posłów w 153-osobowym Saborze (parlamencie) chorwackim.
W bieżącej kadencji Saboru, opozycję stanowić będą: Partia Socjaldemokratyczna (SDP), Chorwacka Partia Ludowa - Liberalni Demokraci (HNS), Istryjskie Zgromadzenie Demokratyczne (IDS), Chorwacki Demokratyczny Sojusz Slawonii i Baranji (HDSSB).
Główną siłę w nowym rządzie stanowić będzie zwycięzca wyborów z 25 listopada ub.r. - Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Wyborcza wygrana umożliwiła szefowi HDZ - Ivo Sanaderovi utrzymanie stanowiska premiera, które piastował już w poprzedniej kadencji (2003 - 2007). W obecnym gabinecie swoje stanowiska zachowa również kilku ministrów z poprzedniego rządu.
Wicepremierami z HDZ będą znani już z poprzedniego gabinetu Jadranka Kosor oraz Damir Polančec. Pani wicepremier koordynować będzie działalność resortów administracyjnych oraz dyplomacji, a jej kolega - resortów gospodarczych. Jadranka Kosor utrzyma ponadto kierownictwo ministerstwa ds. rodziny, weteranów wojennych oraz międzypokoleniowej solidarności, a Damir Polančec resort gospodarki. Wicepremierem z koalicyjnej Chorwackiej Partii Socjaliberalnej (HSLS) będzie Đurđa Adlešić, odpowiadająca za resorty siłowe. Czwartym wicepremierem będzie przedstawiciel ugrupowania mniejszości serbskiej - Samodzielnej Demokratycznej Partii Serbskiej(SDSS), Slobodan Uzelac. Praktycznie w ostatniej chwili z ubiegania się o stanowisko wicepremiera i zarazem szefa dyplomacji wycofał się lider partii chorwackich Serbów, Milorad Pupovac.
Slobodan Uzelac jest pierwszym chorwackiem Serbem, który otrzymał tak wysokie stanowisko państwowe po uzyskaniu przez Chorwację niepodległości w 1991 roku. Polityk odpowiadał będzie za rozwój regionalny, powrót wysiedlonych w wyniku działań wojennych w latach 90. oraz odbudowę infrastruktury.
Chorwackiej Partii Chłopskiej (HSS) przypadły dwa resorty: turystyki oraz rolnictwa, rybołówstwa i rozwoju wsi.
Na czele chorwackiej dyplomacji stanie wytypowany przez Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną (HDZ) Gordan Jandroković.
W swoim expose, premier Sanader nakreślił program zawarty w podpisanej w ubiegłym tygodniu 120 - stronicowej umowie koalicyjnej. Jako główny cel rządu określił zakończenie procesów integracji europejskiej oraz doprowadzenie do skoku rozwojowego chorwackiej gospodarki. Nowy - stary premier obiecał jak najszybsze zamknięcie wszystkich rozdziałów negocjacyjnych z UE, wejście do NATO po otrzymaniu w kwietniu br. zaproszenia od tej organizacji na szczycie w Bukareszcie oraz reformę wymiaru sprawiedliwości. Zasadniczym celem polityki wewnętrznej będzie zachowanie stabilności makroekonomicznej, budowa gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach oraz wspieranie rozwoju regionalnego, zwłaszcza zaś rolnictwa i turystyki.
Sanader stwierdził również, że nowy rząd działać będzie na rzecz zgody narodowej i likwidowania ostrych podziałów politycznych istniejących w chorwackim społeczeństwie.
Ivo Sanader ma 54 lata, jest żonaty i ma dwie córki. Ukończył Wydział Filozofii na Uniwersytecie w Innsbrucku. W Austrii również doktoryzował się z romanistyki. W latach 80. pracował w chorwackich wydawnictwach, a następnie ponownie wyjechał do Austrii, gdzie w Tyrolu prowadził prywatną działalność gospodarczą. W 1989 roku przystąpił do tworzonej wówczas przez późniejszego prezydenta Franjo Tudjmana Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Od 1992 roku był posłem do chorwackiego Saboru. Należał do czołowych polityków HDZ przez całą dekadę lat 90. Pełnił funkcję ministra technologii i nauki, wiceminstra spraw zagranicznych, a także stał na czele kancelarii Prezydenta Republiki Chorwackiej. Po śmierci pierwszego prezydenta Chorwacji, Franjo Tudjmana pod koniec 1999 roku, objął po nim przewodnictwo Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), które sprawuje po dziś dzień. Po raz pierwszy objął stanowisko premiera pod koniec 2003 roku. Jest pierwszym premierem w historii Chorwacji, któremu udało się utrzymać stanowisko w następnej kadencji Saboru.
Na podstawie: vjesnik.hr, hrt.hr, jutarnji.hr