Cypr/ Wyjątkowe spotkanie przywódców politycznych
Politycy z obu części podzielonego Cypru: prezydent powszechnie uznawanej części greckiej Tassos Papadopoulos oraz przywódca Turków Mehmet Ali Talat, spotkali się po raz pierwszy po fiasku referendum zjednoczeniowego w 2004 roku. Od tamtego czasu nie udało się osiągnąć porozumienia. W przeprowadzonym w kwietniu 2004 roku referendum greccy mieszkańcy wyspy odrzucili propozycję zjednoczenia Cypru na proponowanych przez ONZ warunkach.
Tematem obecnych rozmów, które odbyły się w poniedziałek 2 lipca, był los około 1 500 osób, które zostały oficjalnie uznane za zaginione w związku z podziałem wyspy (a które prawdopodobnie stracily życie). Politycy spotkali się w podzielonej stolicy Nikozji, w części znajdującej się pod bezpośrednią kontrolą ONZ.
Obaj liderzy liczą na to, że oprócz rozwiązania omawianego problemu, rozmowy staną sie także początkiem dalszych owocnych kontaktów. Choć atmosferę spotkania ocenia się jako chłodną (nie padły konkretne ustalenia dotyczące kolejnych kroków ku zbliżeniu), to obie strony oceniają zakończone rozmowy pozytywnie. Zauważają jednak, że do zażegnania trwającego od 1974 konfliktu jest jeszcze daleko.
Pod koniec tygodnia przedstawiciel ONZ Ibrahim Gambari odwiedzi Cypr po wizytach w Grecji i Turcji. Jego zadaniem będzie ocena dotychczasowych rezultatów rozmów pokojowych. Problemem jest też fakt, że Turcja odmówiła uznania Cypru jako członka UE. To z kolei spowolniło negocjacje akcesyjne Turcji. Unijnym wymogiem jest otwarcie tureckich portów dla statków cypryjskich, czemu sprzeciwia się rząd w Ankarze. Oczekuje on, że UE zgodzi się na nawiązanie bezpośrednich stosunków handlowych z północną częścią wyspy, pozostającą pod turecką kontrolą i uznawaną jedynie przez Ankarę.
/Na podst. BBC News/