Czechy i Wegry bliskimi sojusznikami
Kwestie związane z przewodnictwem w UE oraz ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego były głównym tematem rozmów wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Czech Jana Kohouta z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Balazsem w środę (29.7) w Budapeszcie.
Czeski wicepremier i szef dyplomacji podkreślił, że przedstawiciele obydwu rządów spotykają się tuż po zakończeniu przewodnictwa Pragi w Unii Europejskiej i na krótko przed rozpoczynającą się 1 stycznia 2011 roku prezydencją węgierską.
Jan Kohout wyraził opinię, iż okres kierowania przez Czechy unijną dyplomacją można ocenić jako sukces. Dyplomata zauważył, że w minionym półroczu, dzięki czeskiej inspiracji udało się wypracować kompromis pomiędzy krajami członkowskimi UE w większości najważniejszych zagadnień politycznych i gospodarczych - m. in. w kwestii solidarności energetycznej, powtórzenia referendum na temat ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego w Irlandii oraz takich metod wspólnej walki ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego, które wykluczyłyby działania protekcjonistyczne.
Rozmowy obydwu szefów dyplomacji dotykały także zagadnień związanych ze współpracą bilateralną, wymianą gospodarczo-handlową jak i współdziałaniem w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz instytucji unijnych. Czeski polityk ocenił, iż relacje Pragi i Budapesztu są znakomite na wszystkich szczeblach wzajemnych kontaktów. Kohout poinformował, że w sierpniu odwiedzi Węgry premier Czech Jan Fischer, a jeszcze tym roku zawita do Budapesztu prezydent Vaclav Klaus oraz delegacja obydwu izb parlamentu Republiki Czeskiej.
Szef czeskiego MSZ zapewnił, że Praga jest gotowa do podzielenia się ze swoimi węgierskimi partnerami wszystkimi doświadczeniami związanymi ze sprawowaniem przewodnictwa w UE. Jan Kohout podziękował także węgierskiemu rządowi za poparcie, które podczas poniedziałkowego (27.7) szczytu unijnej dyplomacji udzielił on Republice Czeskiej, która niedawno została ponownie objęta reżimem wizowym przez Kanadę. Kraje UE przyjęły wówczas solidarną deklarację domagającą się powrotu ruchu bezwizowego pomiędzy Ottawą a Pragą.
Czescy i węgierscy dyplomaci poruszyli również problem powtarzających się zadrażnień pomiędzy Węgrami a Słowacją, w szczególności dotyczących położenia węgierskiej mniejszości narodowej zamieszkującej południową Słowację. Jan Kohout oraz Peter Balazs wyrazili nadzieję, że w drodze szczerego i regularnego dialogu partnerskiego, Budapeszt i Bratysława wyjaśnią wszystkie sporne kwestie zakłócające stan ich relacji dwustronnych.
Na podstawie: mzv.cz, vlada.cz
Na zdjęciu: szefowie dyplomacji Czech (z lewej) i Węgier podczas rozmów w Budapeszcie, 29. 7. 2009, za: mzv.cz