Czesi podpisali porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej
Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg podpisali we wtorek (08.07) wstępne porozumienie dotyczące rozmieszczenie na terenie Czech fragmentów tarczy antyrakietowej.
W dalszym ciągu trwają negocjacje czesko- amerykańskie dotyczące prawnego statusu żołnierzy amerykańskich, którzy będą stacjonować w miejscu, gdzie zostanie zainstalowany radar.
Obydwa porozumienia muszą być jeszcze zaakceptowane przez czeski parlament, który w znacznej części jest sceptyczny wobec amerykańskiego systemu antyradarowego. Zgoda parlamentu czeskiego może być trudna do osiągnięcia, gdyż rząd premiera Topolanka nie ma wystarczającej większości do przegłosowania umowy.
Partie opozycyjne żądają referendum, które prawdopodobnie doprowadziłoby do odrzucenia umowy, gdyż większość czeskiego społeczeństwa sprzeciwia się budowie radaru na terytorium swojego kraju. Do ratyfikacji najpewniej nie dojdzie przed zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi.
Moskwa na wiadomość o porozumienia ostrzegła, że może ono prowadzić do odpowiedzi militarnej. Prezydent Rosji Dymitrij Miedwiediew stwierdził, że tarcza antyrakietowa stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji.
Sygnetariusze porozumienia zapowiadają, ze tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji, tylko przeciw zagrożeniu z Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim Iranu.
Condoleezza Rice podczas swojej podróży do Europy, poza Czechami, odwiedzi również Bułgarię i Gruzję, natomiast ominie Polskę, gdyż porozumienie w sprawie rozmieszczenia wyrzutni rakiet na terenie Polski nie zostało jeszcze osiągnięte.
Amerykanie planują rozpocząć budowę tarczy w 2009 roku i zakończyć w 2012.
Na podstawie: iht.com, guardian.co.uk