EULEX będzie pracować nad kosowskim prawem
Rzeczniczka prasowa unijnej misji EULEX w Kosowie Karin Lindal poinformowała w piątek, że eksperci misji będą pracować nad projektami ustaw prawnych wprowadzanych w życie w dawnej serbskiej prowincji.
Według Karin Lindal, celem prac EULEX jest wypełnianie zapisów konstytucji Kosowa, która weszła w życie w czerwcu br."Zdaniem rzeczniczki nie oznacza to jednak, iż misja dysponuje uprawnieniami do tworzenia ram prawnych obowiązujących w kraju. Spejaliści EULEX mogą jednak pracować na projektami poszczególnych ustaw i proponować ich kształt parlamentowi i władzom w Prisztinie. W chwili obecnej, pierwsi urzędnicy unijnej misji instalowanej właśnie w Kosowie korzystają w swojej pracy z prawa kosowskiego. Szczególnie dotyczy to ustaw o pracy wymiaru sprawiedliwości i policji.
Rzeczniczka EULEX zwróciła uwagę, że opóźnienia z rozpoczęciem pełnego funkcjonowania misji w Kosowie wynikają z niedostatecznych ram w prawie międzynarodowym i braku jasnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
"W tej chwili nasi specjaliści w Nowym Jorku pracują nad formułą, aby w sposób niezakłócony misja EULEX działała pod parasolem administracji UNMIK, jak chce tego Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon" - zapewniła Karin Lindal w wywiadzie dla kosowskiego dziennika "Koha Ditore".
Przedstawicielka EULEX tłumaczy również, iż mandat unijnej misji nie został nadany przez ONZ, lecz wynika z decyzji podjętej w grudniu 2007 roku na szczycie UE w Brukseli, gdzie większość państw członkowskich Unii zadecydowała o swoim poparciu dla realizacji zasad planu tzw. nadzorowanej niepodległości Kosowa, przedstawionego na początku ubiegłego roku przez specjalnego wysłannika ONZ w sprawie Kosowa, Marttiego Ahtisaariego. Plan zakładał, że po ogłoszeniu niepodległości serbskiej prowincji, główny ciężar nad wpomganiem budowy kosowskiej państwowości spadnie na barki UE.
W bieżącym tygodniu, pozostająca w Kosowie od 1999 roku administracja ONZ UNMIK podpisała z przedstawicielami misji EULEX memorandum o wzajemnych relacjach i współpracy. Według umowy, UNMIK przekaże unijnej misji dużą część swojej dotychczasowej infrastruktury.
Na podstawie: rts.co.yu, tanjug.co.yu, b92.net