Francja/ Polska i Słowacja łamią prawa człowieka?
Deputowani Parlamentu Europejskiego wezwali w czwartek Komisję Europejską, by zbadała, czy decyzja słowackiego rządu o włączeniu tamtejszej policji pod jurysdykcję wojskowego sądownictwa nie jest aktem łamania praw człowieka. Natomiast europejscy liberałowie i „zieloni” zapowiedzieli przygotowanie projektu rezolucji o zagrożeniach dla praw człowieka w Polsce.
Decyzja rządu Słowacji o włączeniu policji pod kontrolę sądów wojskowych od 2006 roku spotkała się ze zdecydowaną krytyką eurodeputowanych, którzy w takim postanowieniu dostrzegają ograniczenie praw socjalnych i związkowych policjantów. Posłowie podkreślają, że decyzja rządu była konsekwencją wielkich demonstracji policjantów, którzy w październiku domagali się wyższych uposażeń i poprawy warunków życia. W europarlamencie przypomina się o tym, że słowaccy policjanci winni posiadać te same prawa cywilne, co wszyscy pozostali pracownicy. Komisja obiecała zbadać sprawę.
Z kolei nad projektem rezolucji o zagrożeniu praw człowieka w Polsce pracują obecnie eurodeputowani z frakcji liberalnej, „zieloni” oraz komuniści. Posłów zaniepokoiły szczególnie: zakaz przeprowadzenia demonstracji homoseksualistów w Polsce, decyzja o likwidacji pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, a także wypowiedzi osób sprawujących władzę na temat homoseksualizmu. Niektórzy posłowie skrytykowali polskie władze za brak reakcji na akty dyskryminacji oraz hasła pobudzające do nienawiści, które pojawiły się przy okazji ostatnich marszów równości.
Prace nad tekstem rezolucji będą miały miejsce w przyszłym tygodniu. Liberałowie i „zieloni” liczą na poparcie Partii Europejskich Socjalistów, która jest jedną z dwóch najliczniejszych w Parlamencie Europejskim. Jeśli projekt uzyska poparcie szefów frakcji politycznych, głosowanie nad rezolucją może odbyć się już na najbliższej sesji w grudniu.
Źródła: www.onet.pl, www.gazeta.pl