Czechy/ Ku legalizacji związków homoseksualnych
Być może wkrótce Czechy dołączą do państw, w których rejestracja związków par homoseksualistów jest już możliwa. Czeska Izba Poselska przyjęła w dzisiejszym głosowaniu ustawę, która zapewnia takie prawo parom gejów i lesbijek. Była to już piąta próba przeforsowania tej regulacji.
Zwolennicy ustawy odnieśli dzisiaj zdecydowany sukces, bowiem za przyjęciem regulacji zagłosowało 86 posłów (głównie spośród socjaldemokratów i komunistów), podczas gdy przeciw opowiedziało się 54 (w tej grupie znaleźli się ludowcy oraz większość posłów z Partii Obywatelsko-Demokratycznej).
Krytykujący ustawę posłowie twierdzą, że stanowi ona zagrożenie dla tradycyjnego modelu rodziny. Natomiast wśród jej zwolenników znalazł się sam premier Paroubek, który zachęcał swoją Czeską Partię Socjaldemokratyczną do głosowania za jej przyjęciem. Wyraził przy tym opinię, że legalizacja związków homoseksualnych powinna być priorytetową kwestią dla socjaldemokracji. Posłom, którzy nie podzielają jego zdania, zalecił wstrzymanie się od głosu.
Nowa regulacja prawna umożliwi formalne zawarcie oraz zerwanie związku parom homoseksualistów. Ponadto osoby żyjące w takich związkach będą mogły m.in. odmawiać składania wyjaśnień przed sądem, otrzymywać informacje o stanie zdrowia partnera, zaś w razie jego śmierci będą miały prawo do dziedziczenia majątku na takich samych prawach, jakie obecnie posiadają tylko małżonkowie. Ustawa nie zezwala na adopcję dzieci.
Ostatnio przeprowadzane badania socjologiczne wykazały, iż nasi południowi sąsiedzi należą do najbardziej tolerancyjnych narodów w Europie Środkowej. Ponad 60 proc. obywateli Czech popiera rejestrację par homoseksualnych, a aż 42 proc. jest za przyznaniem gejom i lesbijkom prawa do zawarcia związku małżeńskiego.
Co ciekawe, nawet Kościół katolicki w Czechach z opanowaniem przyjął do wiadomości kolejne głosowanie nad ustawą. Rzecznik prasowy czeskiego episkopatu Martin Horalek oświadczył, iż stanowisko czeskiego Kościoła katolickiego nie jest jednoznacznie negatywne oraz, że problemu nie stanowi umożliwienie homoseksualistom otrzymania informacji na temat stanu zdrowia partnera czy w udzielenie im prawa do dziedziczenia majątku.
Los ustawy nie jest jednak wciąż pewny, ponieważ musi ona jeszcze przejść głosowanie w Senacie, w którym w większości zasiada prawica. Ponadto musi zostać zaaprobowana przez prezydenta Vaclava Klausa. W przypadku weta Senatu lub prezydenta, posłowie Izby Poselskiej będą mogli je odrzucić, jeżeli uzyskają większość 101 głosów.
Źródła: www.lidovky.cz, www.bbc.cz, www.novinky.cz, www.aktualne.centrum.cz, www.hn.ihned.cz