Gurianow: przekazanie stronie polskiej kopii 20 tomów akt katyńskich to dobry krok
Szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow uważa, że przekazanie stronie polskiej kopii 20 tomów akt katyńskich to dobry krok w kierunku wyjaśnienia tragicznych losów polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku przez NKWD.
Dziś rosyjska Prokuratura Generalna na polecenie prezydenta Dimitrija Miedwiediewa przekazała Polsce między innymi: kopie list transportowych polskich jeńców wojennych, protokoły przesłuchań oraz akty zgonu i poświadczenia pochówku. Śledztwo katyńskie było prowadzone w latach 1991 - 2004. W 2004 roku postępowanie zostało umorzone, a postanowienie o tej decyzji oraz dokumenty zebrane w toku postępowania utajniono.
W maju tego roku Dimitrij Miedwiediew przekazał pełniącemu wówczas obowiązki prezydenta Bronisławowi Komorowskiemu 67 tomów akt. Pozostałe 116 ze 183 tomów nadal nosiło gryf tajności. Zdaniem Aleksandra Gurianowa z Memoriału to co się dziś wydarzyło „to krok w dobrą stronę, tym bardziej, że nie ostatni, bo obiecano przekazać w ciągu miesiąca kolejne”.
Na jednym z dokumentów widnieje pieczątka wskazująca, że został on odtajniony 22 grudnia 2004 roku. Gurianow twierdzi, że wyjaśnienie, które dokumenty i kiedy zostały odtajnione, będzie trudne, bo nie wiadomo, co zawierają tomy przekazane w maju stronie polskiej. „Te akta przekazane polskiemu archiwum nie są dostępne dla badaczy dlatego, że są one uznawane za materiał dowodowy w śledztwie, które prowadzi polski Instytut Pamięci Narodowej” - tłumaczy szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał. Gurianow podkreśla jednak, że coraz bliższy jest dzień poznania pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej i zamknięcia tego tragicznego rozdziału w historii narodów Polski i Rosji.