Holandia/ RBS przejmuje ABN Amro
Po trwających od ponad pół roku negocjacjach, Royal Bank of Scotland jest bliski nabycia potężnego holenderskiego holdingu ABN Amro, a tym samym sfinalizowania największego przejęcia w historii światowego sektora finansowego.
Konsorcjum kierowane przez Royal Bank of Scotland, w którego skład wchodzi także Fortis oraz Banco Santander Central Hispano, zaoferowało za jeden z największych banków w Europie łączną kwotę 99,9 miliarda dolarów. Proponowana przez Barclays suma 88,1 miliarda dolarów została wycofana w piątek (05.10), ponieważ tylko niewielka liczba udziałowców tego banku zgodziła się na przejęcie.
- Nie jest niespodzianką, że najwyższa oferta ostatecznie zwyciężyła - powiedział Axel Pierron, analityk w badawczo-konsultingowej firmie Celent. - Niemniej jednak, podczas gdy fuzja oferowana przez Barclays była zrozumiała i realistycznie możliwa do wprowadzenia bez ponoszenia nadmiernych kosztów, to podzielenie na części ABN Amro może okazać się koszmarem - dodał.
- Barclays prawdopodobnie odczeka chwilę, zanim znów zacznie rozglądać się za możliwością nabycia kolejnego wielkiego banku, jednak ostatecznie bedzie musiał to zrobić, aby być w stanie konkurować w sektorze usług bankowych - oświadczył także Pierron.
Walka o przejęcie ABN Amro, która rozpoczęła się w marcu tego roku, przetrwała sprzedaż amerykańskiego oddziału holenderskiego banku, nawał pozwów i procesów sądowych oraz zamieszanie na światowych rynkach kredytowych.
Najwyższa oferta konsorcjum RBS stała się faworytem w ostatnich tygodniach. Fortis, postrzegany jako najsłabsze ogniwo w grupie, zdołał zorganizować wystarczającą ilość środków, aby sfinalizować umowę. Wszystkie trzy banki przypuszczalnie ogłoszą ostateczne zwycięstwo w walce o ABN Amro w poniedziałek.
ABN Amro powstał w 1991 roku, jako skutek fuzji pomiędzy Algemene Bank Nederland (ABN) oraz Amsterdamsche-Rotterdamsche Bank (AMRO). Bank działa w 55 krajach na całym świecie.
Na podstawie: yahoo.com, ap.org