ISSG ma nową strategię na Bliskim Wschodzie
Podczas spotkania Kerry’ego i Ławrowa oraz innych członków Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii ustalono nową strategię dla wspólnej polityki dotyczącej Bliskiego Wschodu. Priorytetem jest doprowadzenie do zawieszenia broni w Syrii i dostarczenie uzbrojenia dla Libii do walki z Daesh (IS).
We wtorek (17.05) w Wiedniu odbyło się spotkanie Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii (International Syria Support Group - ISSG), której wspólnie przewodniczą Stany Zjednoczone i Rosja. W działaniach USA widać chęć rozwiązania syryjskiego problemu w sposób bilateralny, wspólnie z Rosją. Jednak inne państwa postrzegają starania Waszyngtonu jako nieefektywne i skłaniają się ku międzynarodowej współpracy wszystkich państw.
W konferencji podsumowującej ustalenia spotkania, udział wzięli Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych, John Kerry, Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow oraz specjalny wysłannik ONZ, Staffan de Mistura. Kwestiami priorytetowymi dla ISSG jest doprowadzenie do zawieszenie broni i w przypadku kontynuowania blokad konwojów humanitarnych przez wojska Assada rozpoczęcie zrzutów powietrznych z pomocą dla ludności cywilnej. Tym, czego nie udało się ustalić, jest termin, w jakim strony konfliktu mogłyby się spotkać w celu przeprowadzenia rozmów pokojowych.
Kerry potwierdził także, że nie są prowadzone rozmowy na temat podziału Syrii. Możliwa jest decentralizacja i uzyskanie pewnego stopnia autonomii przez poszczególne ugrupowania, jednak pewne jest, że Syria pozostanie integralnym państwem i będzie sama decydować o własnej przyszłości.
Celem Stanów Zjednoczonych oraz sojuszniczych państw europejskich i arabskich jest zakończenie wojny domowej i przerwanie rządów Baszara al-Assada. Przeciwne temu rozwiązaniu są Rosja i Iran, które przekonują, że zmiana dotychczasowego przywódcy w niestabilnej wewnętrznie Syrii mogłaby doprowadzić do przejęcia władzy przez Daesh, co byłoby dużo gorszą perspektywą dla całego Bliskiego Wschodu.
Podczas spotkania podjęto także decyzję o wsparciu działań Rządu Porozumienia Krajowego w Libii w staraniach o zjednoczenie państwa. Ponadto zdecydowano, że należy dokonać ustępstw w kwestii embarga na dostawy broni i wyposażenia dla libijskiego rządu, by ten mógł uzbroić armię w celu prowadzenia walki z Daesh oraz innymi ugrupowaniami, które stanowią zagrożenie dla integralności Libii.
Na podstawie: Reuters, Departament Stanu, New York Times, Associated Press.
Zdjęcie: Wikipedia Commons