Jubileusz głównej siły politycznej Słowacji
SMER - Socjalna Demokracja (SMER-SD), dominujące ugrupowanie słowackiej koalicji rządowej kierowane przez premiera Roberta Fico obchodzi 10-lecie swego istnienia. Jubileuszowe uroczystości z udziałem gości zagranicznych odbyły się w niedzielę (6.12) w Bratysławie.
"SMER jest partią, która powstała po to, aby chronić nasze państwo i pomagać ludziom. Tworząc rząd Słowacji w 2006 roku chcieliśmy zbudować efektywne, nowoczesne państwo socjalne. W czasie globalnego kryzysu gospodarczego, nasz kraj zdecydowanie odmówił przerzucenia ciężarów obecnych trudności na barki zwykłych ludzi. Gwarantujemy zachowanie standardów socjalnych przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności krajowego systemu finansowego" - powiedział podczas okolicznościowego przemówienia premier Robert Fico.
W bratysławskich uroczystościach oprócz ponad 1700 delegatów z całego kraju uczestniczyli goście z zagranicy - kanclerz sąsiedniej Austrii Werner Faymann (lider Socjalistycznej Partii Austrii), szef czeskich socjaldemokratów Jiří Paroubek oraz przedstawiciele Partii Europejskich Socjalistów (PES) i liderzy licznych organizacji społecznych.
Delegaci podkreślali, że ugrupowanie jest gotowe do zwycięstwa w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i dalszego utrzymania koalicji rządowej ze Słowacką Partią Narodową (SNS) Jana Sloty oraz Partią Ludową - Ruchem na Rzecz Demokratycznej Słowacji, kierowanej przez byłego premiera Vladimira Mečiara. Utworzenie wspólnego rządu z pierwszym z tych ugrupowań po wyborach w 2006 roku spowodowało przejściowy ostracyzm wobec SMER na europejskiej scenie politycznej i trwające ponad dwa lata wykluczenie tego stronnictwa z szeregów Partii Europejskich Socjalistów (PES). Europejskie elity polityczne oskarżają lidera słowackich narodowców Jana Slotę o agresywne wypowiedzi pod adresem zamieszkującej Słowację mniejszości węgierskiej. Do pełnej reintegracji SMER ze strukturami europejskich socjalistów doszło w ubiegłym roku.
Partia SMER (słow. "Kierunek") powstała w wyniku rozłamu w Partii Demokratycznej Lewicy (SDL), której korzenie wywodziły się jeszcze ze słowackich struktur Komunistycznej Partii Czechosłowacji (KPČ). Partia Demokratycznej Lewicy (SDL), której członkiem był obecny słowacki premier i szef SMER, jesienią 1998 roku weszła w skład szerokiej koalicji wyborczej, która pokonała urzędującego premiera Vladimira Mečiara, oskarżanego przez swoich przeciwników o zapędy autorytarne. W nowym rządzie Mikulaša Dzurindy prym wiodły jednak ugrupowania centroprawicowe i liberalne. W akcie sprzeciwu wobec firmowania liberalnych reform gabinetu Dzurindy, spora część działaczy Partii Demokratycznej Lewicy (SDL) pod wodzą Roberta Fico opuściła w 1999 roku swoje macierzyste ugrupowanie i założyła nową partię.
W pierwszym okresie swojej działalności, SMER głosił hasła "trzeciej drogi", wzorowane na nowoczesnej lewicy Tony`iego Blaira oraz Gerharda Schroedera. W wyborach parlamentarnych w 2002 roku SMER zajął trzecie miejsce i z kilkunastoprocentowym poparciem stał się obok Partii Ludowej - Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji (LS-HZDS) Vladimira Mečiara najważniejszą siłą kontestującą liberalny model społeczno-gospodarczy wdrażany w życie przez dwie kadencje rządów premiera Mikulaša Dzurindy. Rywale polityczni oskarżali wówczas partię Roberta Fico o tendencje populistyczne.
W wyborach w 2006 roku SMER, który do swojej nazwy dodał człon "Socjaldemokracja" wygrał wybory parlamentarne pod hasłami zbudowania na Słowacji państwa socjalnego. Po zawiązaniu koalicji rządowej ze Słowacką Partią Narodową i Partią Ludową (SNS) - Ruchem na Rzecz Demokratycznej Słowacji (LS-HZDS), nowy rząd zniósł wprowadzony przez swoich poprzedników podatek liniowy, opłaty za wizyty lekarskie oraz wprowadził ustawodawstwo zakazujące generowania dochodów przez prywatne firmy ubezpieczeniowe. W 2007 roku, SMER był inicjatorem nieudanej próby wprowadzenia regulacji cen na detaliczne ceny żywności. W biezącym roku, z inicjatywy ugrupowania uchwalono podpisaną przez prezydenta ustawę umożliwiającą przejmowanie przez państwo upadających przedsiębiorstw, wystawionych na licytacji. Za osiągnięcie SMER uważa się także wprowadzenie na Słowacji euro z początkiem 2009 roku.
W odróżnieniu od wielu stronnictw lewicowych w Europie, ugrupowanie premiera Roberta Fico zajmuje bardzo powściągliwe stanowisko w sprawach światopoglądowych i obyczajowych. Dużą część członków SMER stanowią praktykujący katolicy, a Robert Fico zachowuje przyjazne relacje z Kościołem katolickim.
W rządzie Słowacji członkowie SMER posiadają 10 tek ministerialnych, kierując m. in. kluczowymi resortami spraw zagranicznych, gospodarki, spraw wewnętrznych, finansów, obrony i zdrowia.
Program "państwa socjalnego" realizowany przez SMER cieszy się niesłabnącym poparciem większości Słowaków. Według ostatnich badań opinii publicznej, ugrupowanie cieszy się poparciem prawie 40 proc. mieszkańców i kraju i bez trudu wygrałoby następne wybory parlamentarne. Sukcesy SMER przypięczetowały tegoroczne wybory prezydenckie, w którym swój mandat przedłużył popierany przez stronnictwo prezydet Ivan Gašparović, wygrane wybory do Parlamentu Europejskiego oraz listopadowe wybory samorządowe.
Na podstawie: webnoviny.sk, strana-smer.sk, pravda.sk
Logo za: strana-smer.sk