Kair popiera Belgrad w sprawie Kosowa
Goszczący z oficjalną wizytą w Egipcie prezydent Serbii Boris Tadić otrzymał zapewnienie, że Kair nie zamierza uznawać niepodległości Kosowa i w pełni popiera dyplomatyczne wysilki Serbów na rzecz zachowania suwerenności nad tym terytorium.
Oficjalna wizyta serbskiego prezydenta w Egipcie w dniach 1 i 2 kwietnia była okazją do rozmów na temat stosunków dwustronnych i współpracy na polu międzynarodowym z prezydentem Hosni Mubarakiem oraz innymi członkami egipskiego kierownictwa. Kair i Belgrad jeszcze od czasów istnienia Jugosławii łączą bliskie stosunki polityczne i gospodarcze. W latach zminej wojny, obydwa kraje były aktywnymi uczestnikami Ruchu Niezaangażowanych (NAM).
Hosni Mubarak poinformował serbskiego rozmówcę, że Egipt nie zmieni swojego negatywnego stanowiska w sprawie niepodległości Kosowa i stoi na twardym stanowisku, że jednostronnie ogłoszenie niepodległości przez dawny autonomiczny okręg Jugosławii i Serbii stanowiło złamanie podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Egipski lider zapewnił, że obydwa kraje reprezentują pogląd, że kluczową rolę w rozwiązywaniu najważniejszych problemów globalnym powinna nadal odgrywać ONZ.
Prezydent Tadić podkreślił z kolei, że Egipt jest dla Serbii głównym partnerem w świecie arabskim, w szczególności jako wpływowy członek Ligi Państw Arabskich, Unii Afrykańskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej oraz jako kraj sprawujący obecnie przewodnictwo w Ruchu Niezaangażowanych. Podczas spotkania, serbski lider zaproponował, aby jubileuszowy szczyt Ruchu Niezaangażowanych na 50-lecie istnienia organizacji, odbył się w 2011 roku w Belgradzie.
W egipskiej wizycie, prezydentowi Tadićowi towarzyszyła delegacja serbskich ministrów gospodarczych oraz przedsiębiorców. W najbliższym czasie, Egipt i Serbia podpiszą porozumienie o współpracy gospodarczej, technicznej oraz naukowej. Dokument wejdzie w życie w lecie br., po posiedzeniu komisji mieszanej w Belgradzie. Kair i Belgrad są szczególnie zainteresowane współpracą w dziedzinie przemysłu samochodowego, rolniczego oraz spożywczego, a także w sektorach farmaceutycznym i chemicznym.
Według serbskiego rządu, ubiegłoroczna wartość obrotów handlowych z Egiptem wyniosła 55 mln dolarów, z szczego 35 mln przypadło w udziale Serbii.
Na podstawie: rts.rs, tanjug.rs, politika.rs