30 lipiec 2010
-
IAR
We Francji parlementarne komisje śledcze są jednym z elementów prowadzenia przez parlament kontroli działania rządu. Są one często powoływane w związku z bardzo poważnymi wydarzeniami, które wstrząsają opinią publiczną.
Chwila ochłodzenia w fontannie: źródło wikipedia commons
Komisję śledczą powołano we Francji między innymi w sprawie tragicznego lata roku 2003, kiedy to z powodu upałów zmarło kilkanaście tysięcy osób. Chodziło wtedy o zbadanie, dlaczego władze nie umiały zapobiec tak poważnym skutkom fali wysokich temperatur. Inna parlamentarna komisja została powołana do zbadania tak zwanej „afery Outreau". Tym razem komisja miała ustalić przyczyny niesłusznego oskarżenia grupy mieszkańców miasta Outreau o akty pedofilii.
Te dwa przykłady pokazują, że komisje śledcze służą do badania spraw, w których rząd lub administracja są podejrzewane o nieprawidłowe działania.
Komisję taką może powołać Zgromadzenie Narodowe lub Senat na wniosek jednego lub kilku członków jednej z izb parlamentu. Tworzenie komisji śledzczych podlega pewnym ograniczeniom. Nie można powoływać komisji do zbadania spraw, na których temat trwa w tym samym czasie śledztwo prowadzone przez wymiar sprawiedliwości.