Kraje unijne przeznaczyły dla banków 3 biliony euro
Rządy krajów członkowskich Unii Europejskiej przeznaczyły ok. 3 biliony euro na pomoc finansową dla banków, ogłosiła w środę (08.04) Komisja Europejska. W kwocie tej zawiera się łączna pomoc udzielona przez państwa w obliczu kryzysu gospodarczego, liczona od września ubiegłego roku.
„Ostatnie 6 miesięcy pokazało, że skoordynowana pomoc ze strony państw pełni kluczową rolę w walce z kryzysem ekonomicznym”, powiedziała Neelie Kroes, europejska komisarz ds. konkurencji. Podkreśliła ona również, ze pomoc ta zapobiegła załamaniu systemu finansowego Unii Europejskiej.
”Nasze interwencje i czasami surowe warunki, jakie stawialiśmy, zapobiegły popadnięciu państw członkowskich w pułapkę protekcjonizmu i wyeksportowaniu ich problemów do innych krajów.
Odpowiedzialność za dalszą sytuację ponosi teraz sektor finansowy i musi on uporządkować bilanse i dokonać restrukturyzacji, aby zapewnić sobie możliwość przetrwania na rynku”, oświadczyła Kroes.
Dane Komisji pokazują również, że podczas gdy większość krajów członkowskich zaoferowało swoim bankom specjalne gwarancje, wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej, takich jak: Słowacja, Rumunia, Polska, Litwa, Estonia i Bułgaria, tego nie uczyniło.
Analitycy zaznaczają, że chociaż kraje te są narażone na kryzys tak jak pozostali członkowie Unii Europejskiej, ich banki w większości należą do banków zachodnich, a ich rządy nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na takie wsparcie.
Od września Komisja Europejska przyjęła ponad 50 antykryzysowych decyzji, które zatwierdzały pomoc dla sektora finansowego, oraz zaakceptowała 25 narodowych planów pomocy stworzonych przez 10 krajów członkowskich. Pomoc ta miała dotyczyć firm, które nie mogą dostać kredytów.
Na podstawie: businessday.com.au, euobserver.com, skynews.com.au