Macedonia-Grecja/ Skopje nie chce targów z Atenami
Macedonia odrzuciła w poniedziałek (21.04) propozycję Grecji, aby w zamian za wyłożenie przez Ateny 75 mln euro na budowę odcinka międzynarodowej autostrady Salzburg-Saloniki, zaprzestać używania dotychczasowej nazwy państwa.
Minister spraw zagranicznych Macedonii Antonio Milošovski w zdecydowany sposób odrzucił propozycję złożoną przez szefową greckiej dyplomacji Dorę Bakoyannis w jej wywiadzie dla ateńskiego dziennika "Apogevmatini". Minister zaproponowała, aby w zamian za rezygnację przez Macedończyków z używania dotychczasowej nazwy państwa, czego Grecja domaga się kilkunastu lat, Ateny sfinansowałyby macedoński odcinek autostrady "Korytarz 10". Magistrala ma łączyć Europę Zachodnią z wybrzeżami Morza Egejskiego i Śródziemnego, a jej główny odcinek przebiegałby z austriackiego Salzburga poprzez Węgry, Serbię, Macedonię aż do greckich Salonik.
"Łatwo jest Grecji chwalić się cudzymi pieniędzmi. Nasz komentarz jest taki, że nie jesteśmy handlarzami, jesteśmy Macedończykami i pozostaniemy Macedończykami i nie będzie to zależało od greckich pieniędzy" - w zdecydowanym tonie mówił szef macedońskiej dyplomacji.
Minister Antonio Milošovski dodał przy tym, że największym priorytetem polityki zagranicznej Macedonii pozostaje integracja ze strukturami euroatlantyckimi. Dzieje się tak pomimo faktu, że z uwagi na ponad 17-letni spór Skopje i Aten co do używania przez postjugosłowiańskie państwo nazwy Macedonia, Grecy zablokowali na ostatnim szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie przystąpienie tego kraju wraz z Chorwacją i Albanią do tej organizacji.
Potwierdzeniem pozostania Skopje na pozycjach euroatlantyckich będzie zdaniem Milošovskiego podpisanie przez Macedonię i USA bilateralnego porozumienia wojskowo-technicznego 7 maja br. w Waszyngtonie. Na jego mocy, Stany Zjednoczone zagwarantują bezpieczeństwo Macedonii do czasu pełnej integracji tego kraju z NATO.
Również przedstawiciele NATO podkreślają, że jedyną przeszkodą w przystąpieniu Macedonii do Paktu Północnoatlantyckiego jest spór o nazwę państwa toczony z Grecją.
Na podstawie: rts.co.yu, mia.com.mk, mfa.gov.mk