Mołdowa-Rosja/ Woronin gości w Moskwie
Prezydent Mołdowy Władimir Woronin rozpoczął w poniedziałek (21.01) dwudniową wizytę w Moskwie. Jej najważniejszym punktem było spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podczas którego poruszono problem przyszłości Naddniestrza.
Rozmowy na temat przyszłego statusu Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej miały miejsce we wtorek (22.01) w rezydencji Putina poza Moskwą. Szczegóły rozmów pozostają nieznane. W prasie pojawiły się informacje, że prezydent Rosji gotów jest zgodzić się na uznanie Naddniestrza za część Mołdawii w zamian za gwarancję, iż państwo to porzuci swoje prozachodnie aspiracje i umożliwi stacjonowanie na swoim terytorium określonej liczby żołnierzy rosyjskich.
Woronin spotkał się ponadto w poniedziałek (21.01) z głową Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej - patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II. „Każde spotkanie z Władimirem Woroninem prowadzi do umocnienia więzów przyjaźni między narodami Rosji i Republiki Mołdowy” - powiedział podczas spotkania zwierzchnik rosyjskiego kościoła prawosławnego. Pogratulował on Woroninowi stanowczej postawy wobec podejmowanych przez Rumuńską Cerkiew Prawosławną prób ustanowienia eparchii na terytorium Republiki Mołdowy. Prezydent Mołdowy został ponadto wyróżniony przez Aleksego II za „uznanie terytoriom państwa mołdawskiego terytorium kanonicznym kościoła prawosławnego i za wzrost wartości duchowych w społeczeństwie mołdawskim”, a „ponadto za ogromny wkład włożony w umocnienie jedności ludów chrześcijańskich”.
W trakcie wizyty pojawił się również wątek rumuński. Woronin wykorzystał okazję do ataku na zachodniego sąsiada. Utworzenie przez Rumuńską Cerkiew Prawosławną Metropolii Besarabskiej określił mianem „część składowej agresywnej polityki Rumunii”. Zarzucił ponadto rumuńskiemu kościołowi prawosławnemu, iż nadal nie uznaje niepodległego państwa mołdawskiego.
Wizyta może być traktowana jako zwieńczenie polityki Woronina, dążącego od dłuższego czasu do ocieplenia relacji z Rosją i ochłodzenia stosunków z Rumunią. Prezydent Mołdawii czterokrotnie spotkał się w 2007 z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, wywalczając w październiku zniesienie embarga na mołdawskie wino, tytoń i owoce. W tym czasie w stosunkach z Rumunią miał miejsce szereg incydentów dyplomatycznych w tym zarzuty, iż Rumunia nie uznaje niepodległości państwa mołdawskiego
Na podstawie: gandul.info, salut.md, antena3.ro, themoscowtimes.com