Nadzieja na rozwiązanie sporu Chorwacji i Słowenii
Po dzisiejszym (31.7) spotkaniu w cztery oczy premierów Chorwacji Jadranki Kosor i Słowenii Boruta Pahora pojawiła się szansa zakończenia sporu granicznego pomiędzy sąsiednimi krajami i odblokowania przez Ljubljanę negocjacji na temat akcesji Chorwacji do UE.
Do bezpośrednich rozmów szefów rządów doszło na zabytkowym zamku Trakoščan, usytuowanym w północnej Chorwacji, niedaleko od granicy ze Słowenią. Było to pierwsze spotkanie sprawującej urząd od 6 lipca br. chorwackiej premier z jej słoweńskim odpowiednikiem. Poprzednie negocjacje liderów obydwu krajów w lutym br. nie przyniosły rezulatatów, a Słowenia kontynuowała blokadę chorwackiego procesu eurointegracji, argumentując, że w rozdziałach akcesyjnych Chorwaci przesądzają na swoją korzyść rozwiązanie sporu granicznego o akwen Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i niewielkie obszary lądowe wokół brzegów rzek Dragonja i Mura.
Spotkanie Kosor i Pahora trwało półtorej godziny i było zamknięte dla mediów. Po rozmowach, przywódcy Chorwacji i Słowenii wyrazili spory optymizm w kwestii rezultatów rozmów, określając je jako "nowy początek w historii relacji dwustronnych".
"Rozmowy były bardzo dobre i konstruktywne, pokazały nam drogę, którą teraz powinniśmy zmierzać. Wszystko co czynimy, znajduje się na szlaku naszych dobrosąsiedzkich relacji, a robimy to po to, aby Chorwacja została członkiem Unii Europejskiej i dopomogła w tej kwestii pozostałym krajom regionu" - oceniła premier Jadranka Kosor.
Borut Pahor poinformował z kolei, że premierzy porozumieli się, że do jesieni trwać będą intensywne konsultacje obydwu MSZ, tak by wypracować szczegółowy plan rozwiązania sporu, który mógłby zostać zrealizowany do końca bieżącego roku - planowanego terminu zakończenia technicznej części chorwackich negocjacji w sprawie akcesji do UE. "Rozmowy naszych resortów dyplomacji nie będą się odbywać w świetle kamer. Patrzę w przyszłość z optymizmem, gdyż istnieje wola polityczna obydwu stron do rozwiązania sporu do końca 2009 roku" - tłumaczył słoweński lider.
Tuż przed rozmowami szefów rządów, prezydent Chorwacji Stjepan Mesić w wypowiedzi dla krajowych mediów podkreślił, że wątpi, aby pierwsze spotkanie Kosor i Pahora przyniosło znaczące rezultaty. "Wolałbym, aby napięcie pomiędzy naszymi krajami nieco opadło, a obydwie strony zrozumiały, że spierają się o fakty. Wówczas bardzo szybko można byloby dojść do rozwiązania tego bilateralnego pytania" - wyjasnił Mesić.
W chwili obecnej nie są jeszcze znane szczegóły porozumienia, które będą w najbliższym czasie negocjować resorty dyplomacji obydwu krajów. Już w 2007 roku ówcześni premierzy Słowenii Janez Janša oraz Chorwacji Ivo Sanader ustalili, że spór graniczny zostanie rozwiązany przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a werdykt tej instytucji zostanie przez obydwie strony uznany za ostateczny. Przez dwa lata, Ljubljana i Zagrzeb nie zdołały jednak powołać mieszanej komisji, która sporządziłaby precyzyjną listę rozbieżności, na podstawie której międzynarodowy sąd rozpocząłby postępowanie. W czerwcu br. z misji mediacyjnej pomiędzy obydwoma krajami zrezygnowali przedstawiciele Komisji Europejskiej. Komisarz ds. poszerzenia UE Olli Rehn oświadczył wówczas, że sposób rozwiązania sporu muszą pilnie znaleźć obydwa zainteresowane kraje.
Na podstawie: hrt.hr, rtvslo.si, vlada.hr
Na zdjęciu: premierzy Chorwacji Jadranka Kosor i Słowenii Borut Pahor, zamek Trakoščan, 31.7.2009, za: vlada.hr