Polska/Świat: WWF publikuje Living Planet Report 2004
Wczoraj odbyła się światowa premiera wydawanego raz na dwa lata opracowania „Living Planet Report”. Publikacja przygotowywana przez międzynarodową organizację ekologiczną - Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody, WWF (World Wide Fund For Nature) - przynosi niepokojące informacje na temat kondycji naszej planety. Z najnowszej edycji obszernego raportu wynika m.in., że ludzkość konsumuje obecnie o 20 proc. więcej naturalnych zasobów niż jesteśmy w stanie wyprodukować. Od 1970 do 2000 r. aż o 40 proc. zmniejszyła się liczba gatunków kręgowców zamieszkujących Ziemię. „Living Planet Report 2004” tradycyjnie stanowi zestawienie wyników prowadzonych na całym świecie badań naukowych, które analizują wpływ człowieka na naszą planetę.
Autorzy raportu są zdania, że ludzie żyją współcześnie tak, jakby istniała więcej niż jedna planeta Ziemia. Wskazują przy tym na okres największej degradacji gatunków od czasów dinozaurów. Konkretnie oznacza to np., że w ciągu ostatnich 30 lat wymarł aż co drugi gatunek zwierząt zamieszkujących akweny słodkowodne. WWF wskazuje jako jeden z powodów zagrożenia przyszłości wszelką nieprzemyślaną konsumpcję surowców naturalnych; chodzi więc np. o wytwarzanie żywności, tekstyliów, drewna, energii, czy infrastruktury. Pełen tekst raportu WWF: Living Planet Report 2004 [World Wide Fund For Nature, 2004].
WWF został założony w 1961 r. (ówcześnie World Wildlife Fund), jako główną siedzibę organizacji obrano Szwajcarię. Fundusz skupia obecnie 27 organizacji narodowych, 22 biura programów w krajach w których nie ma WWF narodowych, w 5 krajach współpracuje z organizacjami stowarzyszonymi z WWF, w pozostałych natomiast projekty wspierane są przez istniejące struktury WWF. Tak skonstruowana organizacja liczy obecnie ponad 5 mln członków wspierających.
Jak czytamy w serwisie WWF Polska, „głównym celem WWF jest wstrzymanie, a następnie odwrócenie procesów degradacji środowiska naszej planety”. Celem ma być także pomoc w budowaniu takiej przyszłości, w której człowiek będzie żył w harmonii z przyrodą. WWF uznaje także za pilne budzenie świadomości społecznej wśród osób prywatnych, jak i podejmujących decyzje polityczne i gospodarcze oraz firm.
/tagesanzeiger.ch, WWF - Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody/