04 listopad 2008
Na zakończonym dzisiaj (04.11) w Marsylii szczycie Unii dla Śródziemnomorza osiągnięto porozumienie w ważnych kwestiach, jak wybór Barcelony na siedzibę organizacji i przyjęcie Ligi Arabskiej do grona państw członkowskich oraz mediacja w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Podstawą osiągniętego porozumienia był kompromis między żądaniami krajów członkowskich z Europy i państw arabskich i Izraela. Na siedzibę Unii dla Śródziemnomorza wybrane zostało miasto Barcelona, jednak dla równowagi przyjęto zasadę, że sekretarz generalny będzie pochodził z jednego z państw Południa (państw arabskich basenu Morza Śródziemnego lub Izraela), które nie zostało jeszcze wyłonione.
Uczestnicy szczytu zgodzili się uznać Ligę Arabską, która dotychczas miała status obserwatora w Unii dla Śródziemnomorza, za pełnoprawnego członka tej organizacji.
Izrael, który do tej pory sprzeciwiał się przyjęciu zrzeszającej ponad 20 państw Ligi Arabskiej, otrzymał w zamian za swoją zgodę jedno z pięciu stanowisk zastępców sekretarza generalnego Unii. Pozostali zastępcy sekretarza generalnego w ciągu pierwszej kadencji, trwającej trzy lata, będą pochodzić z Autonomii Palestyńskiej, Grecji, Włoch i Malty. Potem o to stanowisko mogą się ubiegać przedstawiciele innych państw członkowskich Unii dla Śródziemnomorza.
Współpraca państw członkowskich w ramach Unii dla Śródziemnomorza ma objąć realizację konkretnych projektów (rozwój energii alternatywnej, czyli tzw. śródziemnomorski plan słoneczny, współpraca uniwersytecka między uczelniami Północy i Południa, pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom). Niektóre z nich, jak walka z zanieczyszczaniem Morza Śródziemnego, program obrony cywilnej zapobiegający katastrofom żywiołowym, zostały już uruchomione w tym roku.
Unia dla Śródziemnomorza została powołana w Paryżu z inicjatywy prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Projekt Unii jest kontynuacją rozpoczętego w 1995 roku tzw. procesu barcelońskiego, czyli Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego.
Na podstawie: euopa.eu, europarl.eu, observer.com