Poważne zarzuty pod adresem premiera Kosowa
Komisja ds. Prawodawstwa i Praw Człowieka przy Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy przyjęła dzisiaj (16.12) projekt rezolucji, która oskarża premiera Kosowa Hashima Thaçi`ego o kierowanie grupą przestępczą handlującą bronią, narkotykami i ludzkimi organami.
Rezolucję przyjęto na posiedzeniu Komisji w Paryżu. Jej wnioskodawcą był szwajcarski parlamentarzysta Dick Marty, od lat zajmujący się zwalczeniem europejskiej przestępczości zorganizowanej i obroną praw człowieka. Przedłożony projekt będzie rozpatrywany podczas sesji plenarnej Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy (PACE) 25 stycznia przyszłego roku.
Jak poinformował media sam wnioskodawca, rezolucja jest owocem ponad 2-letniego dochodzenia prowadzonego przez pracowników wymiaru sprawiedliwości z różnych krajów Europy. Dokument ma wskazywać, że pełniący od 2008 roku funkcję szefa kosowskiego rządu 42-letni Thaçi, od końca lat 90. stojący na czele politycznego skrzydła Armii Wyzwolenia Kosowa (alb. UĆK), walczącej o uniezależnienie się Kosowa od Serbii, znajdował się w ścisłym kierownictwie grupy kontrolującej przemyt i handel ciężkich narkotyków, broni oraz ludzi. Kosowskie grupy paramilitarne miały również podczas serbsko-albańskich walk w Kosowie w latach 1998 - 1999 porywać serbskich i niealbańskich mieszkańców Kosowa oraz funkcjonariuszy jugosłowiańskiego wojska i policji, przetrzymywać w miejscach odosobnienia na terenie Kosowa i Albanii i pod przymusem pobierać od nich organy wewnętrzne, którymi handlowano następnie na czarnym rynku medycznym Europy Zachodniej.
Według rezolucji, byli członkowie UĆK odgrywali "jedną z kluczowych ról w aktywności kryminalnej w Europie Południowo-Wschodniej".
Po raz pierwszy oskarżenia wobec obecnego szefa kosowskiego rządu na forum europejskim pojawiły się latem 2007 roku, gdy była główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii (ICTY) Carla del Ponte opublikowała swoje wspomnienia "Polowanie. Ja i zbrodniarze wojenni" (ang. The Hunt: Me and the war criminals). Del Ponte sugerowała, że wysokie kierownictwo dawnej UĆK było zamieszane w związki ze światem przestępczym Europy. W 2008 roku 17 deputowanych Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy skierowało prośbę, aby Rada zweryfikowała oskarżenia ze strony byłej prokurator trybunału w Hadze.
Decyzję o uchwaleniu dzisiejszej rezolucji podjęto na posiedzeniu za zamnkiętymi drzwiami większością 2/ 3 głosów. Jak poinformowała przedstawicielka serbskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Nataša Vučković, wyjątkowa waga problemy sprawiła, że dokument przyjęto w przyśpieszonym tempie, a nie jak wcześniej planowano, w styczniu 2011 roku.
"Posłowie są zszokowani faktami, które odkryło dochodzenie i oczekują, że odpowiednie instytucje międzynarodowe podejmą niezbędne kroki, aby wyjaśnić postawione zarzuty" - powiedziała serbska parlamentarzystka.
Przedstawiciele Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy oczekują również, że po styczniowym posiedzeniu gremium, szybkiego kroki podejmą Unia Europejska, Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii oraz unijna misja EULEX w Kosowie. W czwartek (16.12) biuro prasowe trybunału w Hadze poinformowało, że jest gotowe do ścisłej współpracy w celu wyjaśnienia zarzutów wobec premiera Kosowa. Jednak według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które powołały międzynarodowy sąd w sprawie zbrodni wojennych na Bałkanach do istnienia, od 2004 roku nie może on wszczynać nowych śledztw, a jedynie kontynuować dochodzenia rozpoczęte wcześniej. Istnieje więc możliwość, że Haga przekaże posiadane w tej sprawie dokumenty serbskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
Sam premier Thaçi, który w ubiegłą niedzielę ogłosił zwycięstwo swojego ugrupowania w przedterminowych wyborach w Kosowie zapowiedział, że oskarży autora rezolucji o zniesławienie. Adwokaci szefa kosowskiego rządu wspominają również o możliwości oskarżenia londyńskiego dziennika "The Guardian", który opublikował fragmenty raportu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Za: rts.rs, politika.rs, tanjug.rs
Na zdjęciu: główny autor rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Dick Marty, za: assembly.coe.int