Prawicowe "trzęsienie ziemi" w Parlamencie Europejskim?
Triumf skrajnej prawicy i wielkie rozczarowanie partiami rządzącymi
Wybory do Europarlamentu w Danii wygrała Duńska Partia Ludowa zdobywając 23,1 proc głosów, zaś Socjalistyczna Partia, której przewodniczącą jest premier Helle Thorning-Schmidt znalazła się na drugim miejscu. Wybory we Francji wygrał Front Narodowy Marine Le Pen zdobywając 25 proc. głosów. Dopiero na trzeciej pozycji pojawiła się rządząca Partia Socjalistyczna. Taki wynik potwierdza spadek poparcia i zaufania wśród obywateli dla tego ugrupowania. Wygrana skrajnej prawicy to dowód na postępujący w tym kraju eurosceptyzm. Le Pen chce dążyć do wyjścia ze strefy euro oraz rozwiązania UE: - Francja nie chce już dłużej być rządzoną z zewnątrz, za pomocą praw, których nie przegłosowała, oraz komisarzy, którzy nie zostali demokratycznie wybrani, powiedziała. Front Narodowy zdobędzie około 25 miejsc. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w Wielkiej Brytanii. Sukces odniosła tam eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage`a. Udało się jej pokonać zarówno rządzącą Partię Konserwatywną premiera Davida Camerona, jak i opozycyjną Partię Pracy. Nigel Farage przyznaje, że rozszerzenie Unii o państwa byłego bloku sowieckiego to jeden z największych błędów UE. Lider UKIP chce ograniczenia masowego napływu nisko kwalifikowanej siły roboczej.
W Grecji ugrupowanie Syriza, kierowane przez Alexisa Ciprasa, pokonało rządzącą Nową Demokrację zdobywając 26 proc. głosów, zaś w Austrii skrajnie prawicowa Partia Wolności zajęła trzecie miejsce zdobywając 19 proc. głosów. Partia sygnalizuje, że chce wraz z francuskim Frontem Narodowym Marine Le Pen utworzyć w nowym Parlamencie Europejskim wspólną frakcję. W Belgii zwycięstwo świętuje Separatystyczny Nowy Sojusz Flamandzki N-VA z ponad 30 proc. głosów. Pojawia się wobec tego ponowne zagrożenie pogłębienia przepaści między głównymi regionami: Flandrią i Walonią.
Gorycz porażki
Porażkę wyborczą odniosła nacjonalistyczna partia populisty Geerta Wildersa, który początkowo typowany na zwycięzcę zajął dopiero trzecie miejsce. Niemiecka Alternatywa dla Niemiec (AfD) uplasowała się na trzeciej pozycji. Bern Lucke dystansuje się jednak od skrajnie prawicowych partii i zapowiada, że jego partia opowiada się za dalszym istnieniem Unii. We Włoszech porażkę odniosły zarówno Ruch Pięciu Gwiazd byłego komika Beppe Grillu, jak i Forza Italia Silvio Berlusconiego. W swoich kampaniach zbyt mocno były skoncentrowane na sprawach krajowych.
Zwycięstwo partii rządzących i nowych ugrupowań
Mandaty europarlamentarzystów ze Szwecji otrzymają po raz pierwszy skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci oraz lewicowa partia Inicjatywa Feministyczna. Oba ugrupowania otrzymały po 7 proc. głosów.
W Niemczech, bez mian, zwycięstwo odniosły partie koalicji rządzącej: 35,6 proc. głosów i pierwsze miejsce zapewniła sobie kierowana przez kanclerz Niemiec CDU/ CSU, na drugiej pozycji znaleźli się Socjaldemokraci z 27 proc. poparciem. Podobnie sytuacja wygląda w Hiszpanii, gdzie zwyciężyła rządząca Partia Ludowa, mimo że w stosunku do poprzednich wyborów utraciła siedem miejsc. Ponad 50 proc. poparcie osiągnęła węgierska partia Fidesz Viktora Orbana, zdobywając tym samym 12 z 21 mandatów.
Zwolennicy Unii w natarciu
W wyborach do Parlamentu Europejskiego na Łotwie zdecydowane zwycięstwo odniósł pro-unijny blok centroprawicy Jedność premier Laimdoty Straujumy. W Czechach zwyciężyło opozycyjne ugrupowanie proeuropejskie TOP 09 (18 proc. głosów). Kolejne miejsca zajęły ugrupowanie działające na rzecz Wspólnoty: socjaldemokraci z CzSSD premiera Bohuslava Sobotki (17 proc.) oraz Akcja Niezadowolonych Obywateli (ANO) ministra finansów Andreja Babisza (15,5 proc.).
Tegoroczne wybory do Europarlamentu odbyły się w 28 krajach UE i trwały od czwartku do niedzieli (22.05-25.05). Najniższa frekwencja była na Słowacji - 13 procent oraz w Czechach - 19,5 proc, najwyższa - 90-procentowa zaś w Belgii i Luksemburgu, ale w tych krajach głosowanie jest obowiązkowe.
Na podstawie: Polska the Times, DW, FAZ, http://www.elections2014.eu/