Rumunia przejmuje przewodnictwo Inicjatywy Środkowoeuropejskiej
Z początkiem 2009 roku Rumunia przejmie przewodnictwo Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI), jednej z największych i nastarszych organizacji współpracy regionalnej w naszej części kontynentu.
Inicjatywa Środkowoeuropejska powstała w 1989 roku w wyniku porozumienia Włoch, Węgier, Austrii oraz ówczesnej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Obecnie, grupa skupia także Albanię, Białoruś, Bułgarię, Czechy, Mołdawię, Polskę, Rumunię, Słowację, Ukrainę oraz kraje powstałe po rozpadzie Jugosławii za wyjątkiem Kosowa. Głównym zadaniem organizacji jest rozwijanie współpracy regionalnej w trójkącie trzech mórz - Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego poprzez wspieranie instytucji demokratycznych, praw człowieka, współpracy naukowej i kulturalnej (m. in. dzięki finansowanym przez fundusz Inicjatywy programom wymiany typu know-how i współpracę uczelni wyższych) oraz pogłębiane reform gospodarczych i modernizacji krajów członkowskich (np. powojenną odbudowę Bośni i Hercegowiny). Do dzisiaj siedziba organizacji znajduje się w nadadriatyckim Trieście we Włoszech.
"Rumunia będzie działać na rzecz umocnienia współpracy pomiędzy członkami UE a krajami znajdującymi się na etapie integracji, aby ułatwić przepływ wiedzy i nowoczesnych technologii i zapewnienić pomoc obszarom, które będą ważne w procesie akcesji do UE" - czytamy w wydanym dzisiaj (30.12) oświadczeniu rumuńskiego MSZ.
Bukareszt zapewnia, że chce powiększyć operacyjne możliwości Inicjatywy oraz przetworzyć je w konretne programy pomocowe - szczególnie dotyczy to kwestii współpracy przygranicznej z krajami Bałkanów Zachodnich, a także przedswięwzięć komunikacyjno-transportowych, rolnictwa i turystyki. W myśl rumuńskiej strategii, Inicjatywa Środkowoeuropejska powinna być głównym partnerem UE w wiielu wyżej wymienionych programach.
Rumunia przystąpiła do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w 1996 roku i będzie przewodniczyć tej organizacji współpracy regionalnej po raz pierwszy.
Na podstawie: rts.co.yu, mae.ro, tanjug.co.yu
Grafika za: ceinet.org