Rusza postępowanie w sprawie Kosowa
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (ICJ) rozpoczął we wtorek (21.10) czynności związane z procesem w sprawie zbadania legalności jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Kosowo. Sąd rozpatrzy najpierw pisemne analizy, dostarczone przez zainteresowane strony sporu.
W opublikowanym dzisiaj komunikacie, datowanym na 17 października, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zwrócił się z prośbą do władz Serbii i Kosowa o dostarczenie, najpóźniej do 17 lipca przyszłego roku pisemnych analiz, które przedstawiałyby ich punkt widzenia na problem jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez dawny autonomiczny okręg Jugosławii i Serbii. Do połowy kwietnia 2009 roku, opinie i analizy w sprawie Kosowa mogą również kierować do Trybunału pozostałe kraje członkowskie ONZ.
Sędziowie Trybunału poinformowali, że 10 października br. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon, na podstawie decyzji podjętej przez Narody Zjednoczone na 63 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zwrócił się do najwyższego międzynarodowego sądu z prośbą o wydanie opinii, czy jednostronne ogłoszenie niepodległości przez Kosowo jest zgodne z zasadami prawa międzynarodowego.
Do kwietnia przyszłego roku, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości sporządzi również listę krajów i organizacji, których przedstawiciele zostaną wezwani na rozprawy sądu w celu dostarczenia niezbędnych dokumentów i informacji w sprawie przedmiotu postępowania.
Serbskie władze przewidują, że dochodzenie Trybunału będzie trwać około roku, a werdyktu międzynarodowego sądu będzie można spodziewać się już jesienią 2009 roku. Wydana przez Trybunał opinia będzie miała charakter opiniodawczy. Opinia Trybunału zostanie przekazana Sekretarzowi Generalnemu i Radzie Bezpieczeństwa ONZ, rządom w Belgradzie i Prisztinie oraz krajom i organizacjom, które dostarczyły Trybunałowi swoje analizy i pisemne stanowiska. Serbia zapowiada, iż w krótkim czasie utworzy specjalny zespół prawny, który będzie reprezentował kraj w czasie postępowania przed haskim Trybunałem.
Kilka dni temu władze Kosowa zapowiedziały, że nie sformują własnego zespołu prawnego, który występowałby w czasie rozpraw, a reprezentatem Prisztiny w trakcie procesu będzie brytyjski prawnik Michael Wood. Brytyjczyk był m. in. jednym z ekspertów prawa międzynarodowego przygotowujących treść dokumentów, które stały się podstawą do rozmów pokojowych w Dayton w 1995 roku. Negocjacje te zakończyły trwającą ponad 3 lata wojnę domową w Bośni. Michael Wood był także doradcą prawnym podczas serbsko-albańskich negocjacji w Ramboulliet pod Paryżem, toczących się na początku 1999 roku w celu zakończenia konfliktu zbrojnego pomiędzy serbskimi siłami bezpieczeństwa a albańską partyzantką.
Od 1946 roku, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przeprowadził 25 postępowań w celu wydania opinii w sporach pomiędzy różnymi państwami świata.
Na podstawie: rts.co.yu, tanjug.co.yu