Serbia i Słowenia rozwijają relacje
Premierzy Słowenii Borut Pahor oraz Serbii Mirko Cvetković podczas piątkowych (6.3) rozmów w Belgradzie podpisali memorandum w sprawie słoweńskiej pomocy technicznej i logistycznej w procesie integracji europejskiej Serbii.
Podpisując porozumienie, szef serbskiego rządu podkreślił, że wizyta słoweńskiego premiera w serbskiej stolicy ma znaczenie symboliczne, gdyż jest to pierwsza oficjalna wizyta sprawującego władzę od listopada ub. r. Boruta Pahora w kraju byłej Jugosławii. Pomimo dość rozwiniętych stosunków gospodarcznych pomiędzy obydwoma krajami, poprzednia wizyta szefa rządu Słowenii w Serbii miała miejsce w 2001 roku.
Serbski premier podziękował Słoweńcom za szeroko zakrojoną pomoc dyplomatyczną, jaką udzielają Serbom w procesie integracji europejskiej i ich wysiłkom, aby z końcem bieżącego roku Serbia zostala objęta ruchem bezwizowym do krajów UE. Dzięki podpisanemu dzisiaj (6.3) porozumieniu, Serbowie uzyskają profesjonalną pomoc słoweńskich specjalistów w sprawie przygotowania wniosku do Komisji Europejskiej o nadanie Serbii statusu państwa - kandydata do UE, jak również wsparcie w pracy nad impementacją prawodawstwa unijnego.
Premier Borut Pahor zwrócił z kolei uwagę, że jego wizyta otwiera nowy rozdział w relacjach obydwu krajów. "Co prawda istniały konkretne przeszkody w porozumieniu pomiędzy naszymi krajami i rządami w ciągu ostatnich 20 lat, to mogę powiedzieć, że w wyniku naszej obecnej, aktywne współpracy w następnych dwóch dekadach nie oczekujemy już żadnych trudności i ograniczeń" - stwierdził słoweński lider.
Mirko Cvetković przypomniał, że Słowenia należy do grupy pięciu największych partnerów gospodarczych Serbii. Słoweńskie firmy zainwestowały tam już ponad 1,2 mld euro, a najwiekszym inwestorem jest znane w całej Europie przedsiębiorstwo "Gorenje" produkujące artykuły gospodarstwa domowego. Ponadto, Słoweńcy chętnie inwestują w serbską branżę spożywczą oraz w budowę w tym kraju sieci centrów handlowych. Wraz ze słoweńskim premierem, do Belgradu przybyła również spora delegacja przedstawicieli największych słoweńskich przedsiębiorstw.
"Dzięki słoweńskim inwestycjom, w ostatnich latach Serbia mogła się pochwalić 7 proc. wzrostem gospodarczym" - powiedział swojemu słoweńskiemu rozmówcy serbski premier.
Premier Pahor zapowiedział, że również Słoweńcy są bardzo zainteresowani napływem serbskich inwestycji oraz firm.
Relacje serbsko-słoweńskie systematycznie polepszają się od czasu zmian politycznych w Serbii w 2000 roku. Wcześniej, na stosunki pomiędzy obydwoma krajami cieniem kładły się wydarzenia towarzyszące rozpadowi Jugosławii. Słowenia wraz z Chorwacją były pierwszymi republikami tego już nieistniejącego kraju, które w 1991 roku zdecydowały się na ogłoszenie niepodległości. W związku z tym, Słowenia została zaatakowana przez oddziały zdominowanej przez Serbów jugosłowiańskiej armii federalnej. Po kilku dniach udało się jednak zakończyć walki, dzięki czemu Słowenia była najmniej poszkodowanym przez wojny lat 90. krajem dawnej Jugosławii.
Na podstawie: rts.rs, rtvslo.si
Na zdjeciu: premier Słowenii Borut Pahor, za: delo.si