Serbia-Rosja/ Gazprom i Srbijagas sygnowały porozumienie o gazociągu
Szef Gazpromu Aleksiej Miller oraz dyrektor Srbijagas Saša Ilić podpisali w poniedziałek (25.02) w Belgradzie porozumienie o współpracy i budowie gazociągu, który będzie transportował gaz ziemny przez terytorium Serbii.
Podpisanie porozumienie jest poczętkiem praktycznej realizacji postulatów strategicznego układu, który został zawarty 25 stycznia w Moskwie w obecności prezydentów Borisa Tadića i Władimira Putina. Według jego zapisów, Gasprom zobowiązał się do zakupienia 51 proc. wartości przedsiębiorstwa NIS (Naftna Industrija Srbije) za sumę 400 mln euro i do zainwestowania w zakłady NIS prawie 500 mln euro do roku 2012.
Styczniowe porozumienie prezydentów otworzyło także drogę do budowy magistrali gazowej, dzięki której Serbia będzie częścią nitki gazociągu South Stream (Południowy Potok), przez który z regionu Morza Czarnego poprzez Bałkany poplynie do Europy Zachodniej rosyjski gaz. Tadić i Putin ustalili wówczas także budowę podziemnych magazynów tego surowca w miejscowości Banatski Dvor w regionie Wojwodina. Magazynem będzie zarządzała wspólna, rosyjsko-serbska firma, w której Rosjanie będą mieli 51 proc. udziałów.
Podpisane w poniedziałek (25.02) porozumienie szefów największych firm gazowych Rosji oraz Serbii - Gazpromu i Srbijagas, towarzyszy wizycie w Belgradzie wicepremiera Rosji i przyszłego następcy prezydenta Putina Dimitrija Miedwiediewa. Kontrakt określił przepustowość gazociągu na 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Za tranzyt gazu do krajów trzecich, Serbia może pobierać blisko 200 mln dolarów rocznie. Porozumienie zostało zawarte na okres 30 lat z możliwością dalszego przedłużenia, a zmiany w kontrakcie mogą być dokonywane tylko za zgodą obu stron.
Serbscy politycy i biznesmeni zabiegają, aby gazociąg przechodził także przez obszar Republiki Serbskiej w Bośni, stąd w rozmowach szefów Gazpromu i Srbijagas brał także udział premier bośniackich Serbów Milorad Dodik.
Projekt South Stream jest jedną z największych inwestycji w sektorze gazowym na świecie, a jego wartość wynosi około 5,4 mld dolarów. Południowy Potok, jak zapewniają rosyjscy i serbscy politycy, ma uczynić z Bałkanów lidera europejskich szlaków tranzytu surowców.
Na podstawie: rts.co.yu, danas.co.yu, novosti.co.yu