Serbski parlament wezwany do przyjęcia rezolucji o ludobójstwie w Srebrenicy
Serbskie organizacje pozarządowe wezwały Skupsztinę do przyjęcia uchwały potępiającej ludobójstwo ok. 7000 Boszniaków w Srebrenicy w lipcu 1995 roku. Ugrupowanie premiera Aleksandra Vučicia milczy. Serbska Partia Radykalna krytykuje.
Inicjatywa Młodych na rzecz Praw Człowieka, Fundacja dla prawa humanitarnego i Dom Praw Człowieka wezwały posłów nowego serbskiego parlamentu do przyjęcia uchwały o ludobójstwie. Wszyscy posłowie dostali zaproszenie organizacji społeczeństwa obywatelskiego do wzięcia udziału w uroczystościach na rzecz ofiar Srebrenicy 11 lipca przed Skupsztiną. "Wyjątkowo ważne jest, aby Parlament, jako najwyższe ciało ustawodawcze, wyraził swoje zdanie o ludobójstwie w Srebrenicy" - powiedziała Anita Mitić z Inicjatywy Młodych na rzecz praw człowieka.
Do tej pory pośród partii o tym wydarzeniu zabrały głos Liga Socjaldemokratów Wojwodiny i Serbska Radykalna Partia. Oczekujemy, że tę inicjatywę wesprą i przyjmą wszystkie partie w Skupsztinie i oddadzą należyty szacunek zabitym w Srebrenicy w 1995 roku - komentował Nenad Čanak z Ligi Socjaldemokratów Wojwodiny. Zdanie Serbskiej Radykalnej Partii wyraził wiceprzewodniczący Zoran Krasić. „Każdego roku oni odgrywają ten performans, zawsze ktoś robi ten performans… Przydałoby się trochę odpoczynku”. Rządząca partia premiera Aleksandra Vučicia, Serbska Partia Postępowa, dotychczas nie wyraziła swojej opinii w sprawie inicjatywy.
Wydarzenia z Srebrenicy zostały uznane za ludobójstwo przez Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Byłej Jugosławii, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Najwyższy Bośni i Hercegowiny. Serbskie władze twierdzą, że tych wydarzeń nie można nazwać ludobójstwem ze względu na liczbę ofiar.
Serbska policja zabroniła akcji #sedamhiljada (#siedemtysięcy ) upamiętniającej ofiary Srebrenicy w zeszłym roku, argumentując zakaz niemożnością zapewnienia bezpieczeństwa zebranym ludziom.
W 2010 roku serbski parlament przyjął rezolucję potępiającą masakrę, nie używając słowa ludobójstwo.
Na podstawie: balkaninsight.com, slobodnaevropa.org
Zdjęcie: Cmentarz w Srebrenicy. Pixabay.com/olafpictures