Serbskie MSW wydaje paszporty kosowskim Albańczykom
Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Dačić poinformował w środę (15.4), że w związku z wprowadzeniem nowych biometrycznych paszportów dla obywatelii serbskich, dokumenty takie odebrało do tej pory również ponad tysiąc Albańczyków z Kosowa.
Wprowadzenie nowych paszportów dla Serbów wiąże się z zaleceniami Komisji Europejskiej i jest jednym z elementów procesu liberalizacji reżimu wizowego pomiędzy Belgradem a UE, dzięki któremu pod koniec bieżącego roku Serbia znajdzie się na tzw. białej liście Schengen. Mieszkańcy znajdujących się na niej krajów mogą podróżować bez wiz do wszystkich 27 krajów członkowskich UE.
W myśl serbskiego prawa cywilnego, wszyscy albańscy mieszkańcy Kosowa, zameldowani w prowincji w momencie wkroczenia sił międzynarodowych latem 1999 roku, niezależnie od tego czy pozbyli się jugosłowiańskich bądź serbskich dowodów tożsamości, pozostają pełnoprawnymi obywatelami Serbii (a wcześniej jej prawnego poprzednika, Federalnej Republiki Jugosławii). Zdaniem serbskich prawników, formalnie obywatelami kraju pozostają również wszyscy kosowscy Albańczycy urodzeni po 1999 roku, pomimo faktu, że przytłaczająca większość z nich nie została zarejestrowana w serbskich urzędach stanu cywilnego.
"Obowiązkiem państwa jest wydawanie paszportów swoim obywatelom. Serbia nigdy nie zamierza ogłosić, iż nie będzie wydawać tych dokumentów kosowskim Albańczykom" - powiedział serbskiej telewizji RTS wiceszef rządu w Belgradzie.
Ivica Dačić dodał, że w obecnej chwili zainteresowanie albańskich mieszkańców kosowa serbskimi paszportami jest stosunkowo niskie - do chwili obecnej serbskie MSW wydało kosowskim Albańczykom nieco ponad tysiąc paszportów. Jednocześnie polityk zapewnił, że Belgrad dołoży wszelkich starań, aby nowe paszporty nie dostały się w ręce członków zorganizowanych grup przestępczych lub nie trafiły na czarny rynek. Wielu mieszkańców Kosowa ma bowiem z racji różnego miejca urodzenia czy też posiadania podwójnego obywatelstwa uprawnienia do pobrania paszportów innych krajów postjugosłowiańskich, jak również państw UE. Od kilku miesięcy, własne paszporty wydają także władze w Prisztinie.
"Powinniśmy uniemożliwić taki rozwój sytuacji, aby członkowie zorganizowanych grup kryminalnych mogli swobodnie dysponować paszportami wielu krajów" - przestrzegł szef serbskiego MSW.
Serbski wicepremier zapewnił, że Komisja Europejska nie zwróciła się do Belgradu z próśbą o zaprzestanie wydawania paszportów kosowskim Albańczykom, a unijni urzędnicy wyrażali jedynie zainteresowanie liczbą Albańczyków, którzy pragną otrzymać nowe serbskie dokumenty.
Na podstawie: rts.rs, tanjug.rs, beta.rs