Słowacja nie zmieni stanowiska w sprawie Kosowa
Premier Słowacji Robert Fico powiedział w poniedziałek (18.8), iż jego kraj nie zmieni w najbliższym czasie swego negatywnego stanowiska w kwestii jednostronnie proklamowanej niepodległości Kosowa.
Słowackie agencje informacyjne cytują słowa szefa rządu, który sądzi, że unilateralna proklamacja niepodległości przez władze w Prisztinie i późniejsze uznanie tej decyzji przez kilkadziesiąt państw świata stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego.
Słowacja, obok Hiszpanii i Rumunii należy do tych krajów członkowskich UE które od początku sprzeciwiają się uznaniu niepodległości Kosowa. Z pozostałych państw należących do Unii z decyzja o uznaniu niepodległości dawnej serbskiej prowincji wstrzymują się wciąż Grecja i Portugalia. Słowacką niezgodę na secesję Kosowa tłumaczy się powszechnie obawami rządu w Bratysławie o wzrost separatystycznych dążeń wśród zamieszkującej kraj prawie półmilionowej mniejszości węgierskiej.
"Jesteśmy małym krajem. A mały kraj nie ma żadnego innego fundamentu istnienia niż prawo międzynarodowe. Nie mamy tarczy antyrakietowej i bomby atomowej abyśmy mogli robić na świecie to, na co mamy ochotę, tak jak robią niektóre inne kraje. Ale możemy w różnych dyskusjach używać argumentów powołujacych się na odpowiednie zapisy prawa międzynarodowego. Jesteśmy przeświadczeni, że w przypadku powstania Kosowa jako niepodległego państwa zostało naruszone prawo międzynarodowe. Tak uważamy i nie widzimy powodu, aby zmienić stanowisko" - powiedział słowackim mediom Robert Fico.
Premier naszych południowych sąsiadów zapowiedział jednak, że jego rząd będzie uważnie monitorował sytuację w Kosowie i na Bałkanach. "Jeżeli w przyszłości Kosowo zaczęłoby spełniać warunki suwerennego państwa i byłyby wypełniane wszystkie warunki prawa międzynarodowego, wówczas możemy się tą sprawą zająć. W tej chwili jest to jednak kwestia zamknięta" - wyjaśnił Fico.
Zdaniem szefa rządu, władze w Bratysławie nie mogą więc uznawać wystawionych przez Prisztinę paszportów za prawomocne dokumenty potwierdzające obywatelstwo i tożsamość mieszkańców Kosowa. Władze Kosowa rozpoczęły wydawanie nowych paszportów Republiki Kosowo w lipcu br. W chwili obecnej Unia Europejskiej dyskutuje, jak rozwiązać problem uznawania kosowskich paszportów na terytorium całej Unii.
Na podstawie: webnoviny.sk, sita.sk, pravda.sk