Słowacja/ Premier wstydzi się za media
Premier Robert Fico powiedział w piątek (4.04), że wstydzi się za słowackie media bo nie relacjonują wizyty w Bratysławe premiera Rosji Wiktora Zubkowa i przemilczają 63 rocznicę wyzwolenia słowackiej stolicy przez Armię Czerwoną.
Szef słowackiego rządu wypowiedział się w ten sposób podczas piątkowych (4.04) uroczystości poświęconych kolejnej rocznicy wyzwolenia Bratysławy w mauzoleum Slavin, wybudowanym na początku lat 60. na pamiątkę wyzwolenia stolicy i górującym nad naddunajskimi wzniesieniami otaczającymi słowacką metropolię. W uroczystym apelu poległych i złożeniu okolicznościowych wieńców wziął udział również premier Rosji Wiktor Zubkow, przedstawiciele słowackiego rządu i parlamentu oraz weterani II wojny światowej.
W swoim przemówieniu Robert Fico zwrócił uwagę, że mauzoleum Slavin jest miejscem, o którym znaczna część słowackich mediów chciałaby dzisiaj zapomnieć. "Miejsce to nie może być torem dla skateboardzistów, niech już lepiej będzie miejscem dla spotkań zakochanych par" - mówił premier, zwracając równocześnie uwagę, że przez ostatnie dwadzieścia lat słowackiej transformacji ustrojowej większość krajowych elit usiłuje wymazać ze zbiorowej świadomości narodu więzy łączące ze sobą kraje słowiańskie.
"Jest mi z tego powodu wstyd, nie możemy o tym zapominać. Naszą słowiańską tożsamość uświadomił nam już nasz wielki bajkopisarz Jan Kollar" - kontynuował swoje przemówienie Fico, przypominając postać wybitnego słowackiego poety i historyka żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, uważanego za jednego z ojców nowożytnej kultury Słowacji.
Premier Wiktor Zubkow stwierdził z kolei, że przybył do Bratysławy, aby "upamiętnić tych, którzy zdobyli dla Europy wolność". "Ani Rosja ani Słowacja nie dopuści do zniszczenia pomnika tych, którzy oddali swoje życie dla wolności ani też do organizowania manifestacji neonazistów. Nie dopuścimy do rewizji historii II wojny światowej. Stan tego mauzoleum pokazuje, że Słowacy pozostali wierni wartościom prawdy historycznej" - podsumował premier Rosji.
Bratysława została wyzwolona w dniach 2 - 4 kwietnia 1945 roku w wyniku ofensywy II frontu ukraińskiego Armii Czerwonej. W walkach o miasto poległo ponad 700 żołnierzy radzieckich, 470 niemieckich i węgierskich oraz ponad 120 osób cywilnych.
Na podstawie: webnoviny.sk, sita.sk, aktualne.sk