Szwecja, Norwegia/ Fiasko planu wsparcia misji ONZ w Darfurze
Szwecja i Norwegia ogłosiły w środę (09.01), że wycofały się z planu wysłania kontyngentu 400 żołnierzy, który miał pierwotnie wesprzeć siły pokojowe ONZ stacjonujące w Sudanie. Powodem decyzji jest negatywne nastawienie rządu w Darfurze. „Na skutek stanowiska Sudanu, wypełnienie obietnicy złożonej przez nasze kraje jest obecnie niemożliwe”- poinformowali ministrowie spraw zagranicznych obu krajów we wspólnym oświadczeniu.
Misja pokojowa ONZ w Darfurze, znana jako UNAMID, jest najnowszą międzynarodową próbą przywrócenia spokoju w regionie zachodniego Sudanu. Na skutek trwających od lutego 2003 roku walk pomiędzy afrykańskimi rebeliantami i wspieranymi przez rząd arabskimi bojownikami w Darfurze zginęło 200 tys. osób, a 2,5 mln musiało opuścić swoje domy.
Przez wiele miesięcy rząd w Chartumie sprzeciwiał się przyjęciu sił pokojowych ONZ, aż do sierpnia 2007 roku, kiedy to podpisano porozumienie o powstaniu międzynarodowych sił złożonych z oddziałów ONZ i Unii Afrykańskiej (UA)- UNAMID.
W listopadzie, prezydent Sudanu Omar al-Bashir podkreślił, że nie pozwoli, aby w siłach UNAMID znaleźli się żołnierze z niektórych krajów europejskich. Wymienił między innymi kraje skandynawskie, gdzie opublikowano słynne karykatury proroka Mahommeta. „Nikt kto zbezcześcił imię proroka nie postawi stopy na ziemi sudańskiej”- zadeklarował.
Misja UNAMID, rozpoczęta 1 stycznia 2008 roku, napotkała już szereg problemów w regionie. W poniedziałek (7.01), w ataku na konwój zaopatrzeniowy blisko granicy z Czadem zginął sudański kierowca. ONZ podało, że zamachu dokonali wspierani przez rząd Sudanu arabscy rebelianci, lecz w środę (09.01) władze Sudanu zdecydowanie zaprzeczyły oskarżeniom.
Departament Stanu USA ostro skrytykował atak, nazywając go „jawnym złamaniem ustaleń Rady Bezpieczeństwa ONZ i obietnic współpracy z misją pokojową składanych przez rząd Sudanu”.
UNAMID obecnie składa się z około 9 tys. żołnierzy. Jego liczebność ma wzrosnąć do 26 tys., jednak jak dotąd kraje Zachodu mają problemy z wypełnieniem obietnic, szczególnie w ramach dostawy sprzętu bojowego np. helikopterów.
Na podstawie: bbc.co.uk, iht.com, reliefweb.int, sudantribune.com