Topolanek apeluje o unijne śledztwo w Mołdawii
Czeski premier Mirosław Topolanek spotkał się w środę (22.04) w Kiszyniowie z prezydentem Mołdawii Vladimirem Voroninem, związanym z partią komunistyczną, oraz oddzielnie z liderami opozycji. Po spotkaniach zaapelował o to aby Unia Europejska przeprowadziła dochodzenie w sprawie przemocy użytej podczas powyborczych zamieszek w Mołdawii.
Konflikt w tym kraju wybuchł po zakwestionowaniu przez opozycję wyborów parlamentarnych, wygranych przez partię komunistyczną. Uliczne protesty były brutalnie tłumione przez policję. Dziennikarze, aktywiści opozycyjni i przypadkowi ludzie zostali aresztowani i pobici. Według opozycji i członków rodzin, 3 osoby zmarły w areszcie.
„Zaproponowałem ustanowienie komisji śledczej składającej się z przedstawicieli Komisji Europejskiej i opozycji”, powiedział Topolanek. „Mołdawia potrzebuje dochodzenia w które zaangażowane będą partie opozycyjne i grupy międzynarodowe”, kontynuował.
Premier Czech zwrócił uwagę na to, że obie strony muszą się bardziej zaangażować w rozmowy. „Według mnie wola podjęcia dialogu istnieje tylko w wypowiedziach” stwierdził, dodając, że Unia jest gotowa do udzielenia pomocy w rozwiązaniu tej sprawy.
Topolanek otrzymał od opozycji dokumenty, które maja być niezaprzeczalnym dowodem na oszustwa wyborcze i stosowanie przemocy przez policję.
“Unia Europejska monitoruje sytuację w Mołdawii. Przekażę te dokumenty ministrom spraw zagranicznych państw członkowskich, którzy zbiorą się w następnym tygodniu w sprawie sytuacji w waszym kraju”, powiedział po spotkaniu.
Eurodeputowani, oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Prezydencji Unii Europejskiej wezmą udział w dzisiejszej (23.04) sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie również będą debatować na temat Mołdawii.
Pomimo wciąż nierozwiązanego konfliktu, Topolanek potwierdził swoje zaproszenie na unijny szczyt dotyczący Partnerstwa Wschodniego w Pradze, skierowane do władz mołdawskich.
Na podstawie: bbc.co.uk, euobserver.com, reuters.com