Turcja / Szczyt Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego
- Piotr Gruszka
Liderzy dwunastu krajów regionu Morza Czarnego zgromadzeni w Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego (BSEC) zbiorą się 25 czerwca w Istambule, by omówić projekty mające za zadanie pobudzenie handlu i zintensyfikowanie współpracy gospodarczej.
Szczyt ma jednocześnie uczcić piętnastą rocznicę założenia BSEC. Organ ten został utworzony w 1992 roku, a więc zaraz po upadku bloku sowieckiego, a do jego najważniejszych działań należy promowanie stabilności i zacieśnianie powiązań ekonomicznych państw regionu Morza Czarnego.
Do organizacji należą zarówno kraje zgromadzone wokół Morza Czarnego: Bułgaria, Gruzja, Rumunia, Rosja, Turcja i Ukraina, jak i kraje nie będące w jego sąsiedztwie: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Grecja, Mołdawia i Serbia.
Gospodarzem szczytu, a zarazem przewodniczącym BSEC jest obecnie Turcja. Jak zapowiadają sami przedstawiciele rządu spotkanie szefów dwunastki ma wzmóc wysiłki do wspólnego działania w dziedzinach transportu, energii, handlu, ochrony środowiska i walkę z zorganizowaną przestępczością.
Jednym z głównych omawianych tematów ma być projekt budowy 7,500 km obwodnicy wzdłuż Morza Czarnego, jak również uruchomienie regularnych połączeń morskich między krajami członkowskimi.
Grupa państw BSEC stara się również o nawiązanie bliższej współpracy z Unią Europejską, co ma odzwierciedlenie w zaproszeniu Guentera Verheugena (komisarza Unii Europejskiej do spraw przemysłu i przedsiębiorczości w Komisji Europejskiej) do udziału w szczycie.
Na podstawie: turkishdailynews.com, mediaforfreedom.com, dailytimes.com.pk.