UE/ Barroso składa wizytę w Warszawie
Spotkanie z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami opozycji: Donaldem Tuskiem (PO) i Wojciechem Olejniczakiem (SLD) to główne punkty dzisiejszej wizyty Jose Manuela Barroso w Polsce.
Przewodniczący KE już na początku przemówienia na konferencji prasowej stwierdził, że zdaje sobie sprawę, że przyjechał w gorącym okresie kampanii wyborczej. Pytany o wybory, podkreślił jednak, że tylko od Polaków zależy, kto stanie na czele rządu oraz że wierzy, iż nie wpłynie to na przebieg debaty nad reformami w UE.
Barroso mówił również o Traktacie Reformującym, argumentując, że Unia potrzebuje dokumentu, który pozwoli jej skutecznie działać. Wyraził nadzieję, że na szczycie październikowym w Lizbonie (18-19 X) uda się osiągnąć w tej sprawie kompromis i że wszystkie kraje przybędą na niego „ w duchu solidarności i zaangażowania”.
Głównymi tematami rozmowy premiera Jarosława Kaczyńskiego z Barroso były: mechanizm z Ioanniny, Karta Praw Podstawowych, Dzień Przeciwko Karze Śmierci oraz limity połowy dorsza. Barroso stwierdził, że jest zaskoczony postawą naszego kraju w sprawie Dnia Przeciwko Karze Śmierci, ustanowieniu którego sprzeciwia się Polska. Podkreślił, że zakaz kary śmierci jest częścią dorobku prawnego całej UE.
Donald Tusk po spotkaniu z Barroso mówił o tym, że Platforma Obywatelska chce prowadzić politykę opartą na zaufaniu pomiędzy członkami UE, a jednocześnie prorosyjską i proniemiecką. „Uznaliśmy za oczywiste, że Polska jako wielki naród w UE będzie coraz więcej dawała i brała równocześnie. Nie ma Unii jako wielkiego projektu bez aktywnego udziału Polski”- podsumował Tusk.
Wojciech Olejniczak natomiast stwierdził, że jego partia będzie „zasypywać doły, które zostały wykopane między Polską a Niemcami, Polską a Rosją, Polską a UE”. Winą za negatywne kontakty Polski z tymi krajami obarczył „braci Kaczyńskich, Andrzeja Leppera i innych nieudaczników”. Ważnym tematem jego rozmowy z przewodniczącym KE była też Wspólna Polityka Rolna UE. „Trzeba rozmawiać o wspólnej polityce rolnej, tak aby nie zaskakiwać polskich rolników słowami rządu Jarosława Kaczyńskiego”- powiedział Olejniczak
„Wierzę w przyszłość Polski w Unii Europejskiej i jej miejsce w UE. Mam nadzieję, że Polska podtrzyma swoje europejskie zaangażowanie, bo potrzebujemy silnej Polski i coraz silniejszej Unii”- podsumował Barroso podczas konferencji prasowej.
Na podstawie: ec.europa, euro.pap.com, kprm.gov.pl, po.org.pl, sld.org.pl