UE/ Debata nad sytuacją na Bliskim Wschodzie
Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Javier Solana, otwierając środowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego, poruszył kwestię utworzenia międzynarodowych sił pokojowych w Strefie Gazy.
Solana podkreślił, że „pierwszy raz od wielu, wielu lat pomysł utworzenia sił międzynarodowych nie jest nierealny”. Zaznaczył, że jest to możliwe dzięki misji UNIFIL w Libanie. Obserwując ją, Izrael mógł naocznie przekonać się o skuteczności zastosowania podobnego modelu i realnie rozważać unijne plany.
Dodatkowo Solana zapowiedział, że do końca czerwca br. Bliskowschodni Kwartet (UE, ONZ, USA, Rosja) spotka się z Palestyńczykami i Izraelczykami aby rozmawiać o przyspieszeniu procesu pokojowego.
Solana odniósł się też do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie utworzenia trybunału dla wyjaśnienia zabójstwa premiera Libanu, Rafika Hariri w 2005 roku.
W czasie debaty w Parlamencie dyskutowano także o zaostrzeniu się stosunków libańsko-syryjskich po starciach armii libańskiej z islamskimi aktywistami w dwóch obozach uchodźców palestyńskich.
Sytuację między dwoma krajami zaostrza też fakt opowiedzenia się Syrii przeciw powołaniu trybunału dla wyjaśnienia zabójstwa libańskiego premiera.
***
Debatę na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie poprzedziła wizyta przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hansa–Gerta Poetteringa w Izraelu. W wygłoszonym w Knesecie, 30 maja br., przemówieniu zaproponował on rozważenie zorganizowania konferencji pokojowej. Podkreślił, że Europejczycy „respektują izraelskie dziedzictwo, które jest częścią europejskiego”.
Poettering stwierdził, że Bliski Wschód „stoi ponownie w płomieniach” i że zarówno Żydzi jak i Palestyńczycy mają prawo do ”zabezpieczenia swojej egzystencji”. Ostrzegł Izrael „przed reagowaniem nieproporcjonalnie do sytuacji”.
Przewodniczący PE poprosił Izrael o wsparcie inicjatywy europarlamentu, czyli zorganizowania międzynarodowego spotkania młodych ludzi z Izraela, krajów arabskich i Europy w celu uczczenia roku 2008, który będzie ogłoszony rokiem międzykulturowego dialogu.
Na podstawie: europe.eu.int, euobserver.com, un.org