UE/ Eurobarometr: obywatele Unii różnie oceniają korzyści z członkostwa
Według najnowszej ankiety, opublikowanej 18 grudnia br. przez badaczy z Eurobarometru, do największych eurosceptyków należą Brytyjczycy, Łotysze i Austriacy. Najbardziej proeuropejscy okazują się być natomiast mieszkańcy krajów Beneluksu.
Ankieta była przeprowadzana w październiku i listopadzie br. we wszystkich dwudziestu siedmiu krajach Unii Europejskiej oraz w państwach kandydujących.
Okazało się, że jedynie 34 proc. obywateli Wielkiej Brytanii, 37 proc. mieszkańców Łotwy i 38 proc. społeczeństwa w Austrii jest zdania, że członkostwo w Unii Europejskiej jest pozytywną rzeczą dla ich kraju.
Z kolei największymi optymistami w stosunku do Wspólnoty pozostają Luksemburczycy (82 proc.) i Belgowie (74 proc.). Bardzo pozytywnie nastawieni do członkostwa są także Duńczycy (74 proc.).
Natomiast kwestia bezpośrednich korzyści z akcesji do UE jest najlepiej oceniana w Irlandii (87 proc.), Polsce (83 proc.) i na Litwie (81 proc.).
Spośród dwóch niedawno przyjętych do Wspólnoty krajów, Bułgarii i Rumunii, ten pierwszy wydaje się być bardziej eurosceptyczny. Po niecałym roku członkostwa jedynie 52 proc. Bułgarów pozytywnie postrzega wejście swojego państwa do Wspólnoty. To plasuje Bułgarię wśród dziesięciu najmniej zadowolonych z członkostwa krajów, razem z Wielką Brytanią, Łotwą, Austrią, Węgrami, Cyprem, Czechami, Finlandią, Włochami, i Maltą. Mieszkańcy Rumunii są bardziej przychylni Unii. Zwolenników UE jest tam aż 71 proc, a 67 proc. dostrzega wyraźne korzyści z akcesji.
Spośród mieszkańców krajów kandydujących do Unii Europejskiej, największymi eurooptymistami okazują się być mieszkańcy Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (76 proc.). Najmniej zwolenników akcesji znajduje się natomiast w Chorwacji (35 proc.) i w Turcji (49 proc.).
Statystycy z Eurobarometru badali także opinie obywateli Unii na temat przyszłości Wspólnoty. Okazało się, że ich największe lęki wiążą się z widmem bezrobocia (wymieniło je 27 % badanych). Na drugim miejscu znalazły się obawy o wzrost inflacji (26 proc.). Innymi wskazywanymi przez mieszkańców problemami były: przestępczość, trudności w służbie zdrowia i kwestia imigracji.
Na podstawie: euobserver.com, euractiv.com, ft.com