UE/ Powstanie Unia Śródziemnomorska
Podczas trwającego obecnie szczytu Rady Europejskiej, szefowie państw UE zaakceptowali wstępny projekt utworzenia Unii Śródziemnomorskiej.
Projekt jest kontynuacją tzw. Procesu Barcelońskiego, który został zapoczątkowny w 1995 roku, jednak nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Z założenia współpraca obejmować będzie przede wszystkim kwestie polityczne, gospodarcze, oraz bezpieczeństwa.
Unia Śródziemnomorska, będąca projektem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, przekształconym następnie przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel będzie rozciągała się od Maroka, aż po Turcję. W sumie obejmie dziesięć państw, głównie z Afryki Północnej. Głównym jej celem będzie wzmocnienie współpracy między tymi państwami, a członkami UE.
Pierwsza wersja projektu, autorstwa prezydenta Francji była krytykowana, ponieważ we wstępnych założeniach tylko państwa UE z rejonu Morza Śródziemnego, miały wchodzić w jego skład, natomiast budżet miał pochodzić z kasy całej UE. Niemcy zgodziły się poprzeć projekt, tylko jeśli wszyscy członkowie UE będą mieli wpływ na kształtownie polityk Unii Śródziemnomorskiej. Jak podkreśliła Merkel problem nielegalnej emigracji dotyczy tak samo Rzymu, czy Paryża, jak Berlina i Kopenhagi.
Prezydent Francji N. Sarkozy wyraził zadowolenie z poparcia danego mu przez Angelę Merkel i podkreślił sprawne funkcjonowanie „niemiecko-francuskiej osi”. Oba państwa zawarły kompromis w tej sprawie na spotkaniu w Hannowerze, które odbyło się w zeszłym tygodniu.
We wstępnych założeniach Unia będzie dysponować 20-osobowym sekretariatem odpowiedzialnym za realizację określonych zadań, jak zanieczyszczenia morza, czy dostęp do wody pitnej. Przewodnictwo będą dzielić między sobą dwa kraje, jeden spoza UE i jeden z UE leżący nad Morzem Śródziemnym.
Na podstawie: euro.pap.com.pl, EUobserver.com