UE przyspiesza wydawanie funduszy strukturalnych
Rada Unii Europejskiej przyjęła regulację mającą na celu przyspieszenie wydawania środków przeznaczonych na fundusze strukturalne. Decyzja spowodowana została kryzysem gospodarczym dotykającym obecnie Wspólnotę. Zwiększenie wydatków ma pozytywnie zastymulować gospodarki państw członkowskich i doprowadzić do zażegnania kryzysu poprzez pobudzenie popytu na rynkach wewnętrznych.
Przyspieszenie ma dotyczyć głównie dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Decyzją Rady UE państwa członkowskie zyskają dostęp do dodatkowych 6,3 miliardów euro, w tym 1,8mld EUR na EFS i 4,5 mld EUR na EFRR. Środki na EFRR pochodzą z przesunięcia funduszy przeznaczonych na lata 2010 i 2011. Rada liczy, że dodatkowe fundusze spowodują znaczący wzrost inwestycji w infrastrukturę, produkcję, a także rozwój lokalny i regionalny.
Dodatkowym elementem mającym ułatwić implementację unijnych środków ma być zwiększona pomoc ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Możliwe stanie się podpisanie kontraktu bezpośrednio z tymi instytucjami, jeśli będą one brały udział w projekcie jako tzw. „holding fund”. Aby umożliwić realizację większych inwestycji możliwy będzie również późniejszy zwrot środków wydanych na nie, które to środki w trakcie ich wykorzystywania nie były jeszcze pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Europejską.
Nowa regulacja ma także doprowadzić do uproszczenia zasad, na jakich przyznawane mają być europejskie fundusze. Rozszerzony zostanie zakres wkładów, które będą mogły być uznane za odpowiednie w procesie tworzenia lub wykorzystywania instrumentów inżynierii finansowej. Pomoc państwowa wypłacana beneficjentom przed uzyskaniem funduszy wspólnotowych będzie mogła wynieść 100% wartości całej kwoty, a nie tak, jak obecnie tylko 35%. Rozszerzony zostanie także zakres kosztów, które mogą być sfinansowane z unijnych funduszy o koszty pośrednie, ryczałty, i opłaty telekomunikacyjne o charakterze flatrate. To rozporządzenie będzie miało moc wsteczną, sięgającą do 1 sierpnia 2006 roku. Pozostałe ustalenia mają wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.
Rada zapowiedziała także przyjęcie w ciągu najbliższych tygodni kolejnych regulacji, które będą miały ułatwić operacje z Europejskiego Funduszu Społecznego i wesprzeć wprowadzanie wydajniejszych i bardziej ekologicznych technologii energetycznych w gospodarstwach domowych.
Na podstawie: eumonitor.net, consilium.europa.eu, nieuwsbank.nl