UE/ Sarkozy popiera reformę Wspólnej Polityki Rolnej
- Diana Krawiec
W przeddzień rozpoczęcia przez Komisję Europejską oficjalnych konsultacji w sprawie budżetu UE, Nicolas Sarkozy ogłosił, iż planowana reforma Wspólnej Polityki Rolnej, stanie się w 2008 roku jednym z najważniejszych priorytetów prezydencji jego kraju.
„Chcę nowej, Wspólnej Polityki Rolnej” - ogłosił we wtorek prezydent Francji. Podkreślił, iż dotychczasowy kształt unijnej polityki nie pozwoli UE sprostać wyzwaniom nowego okresu budżetowego. Sarkozy nie zapowiedział jednocześnie, czy gotowy jest zaakceptować zmiany jeszcze przed 2013 rokiem.
Postawa nowego prezydenta Francji wyraźnie kontrastuje z dotychczasową linią Pałacu Elizejskiego. Poprzednik Sarkozy’ego, Jacques Chirac przez wiele lat twardo walczył o utrzymanie status quo w sprawie unijnych dotacji dla rolników. Rolnicze subwencje UE płyną największym strumieniem właśnie do Francji.
„Oświadczenie prezydenta Francji nie jest dla mnie niespodzianką. Rozmawialiśmy na ten temat już 31 sierpnia” - oświadczył na dzisiejszej konferencji prasowej szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barosso. Z harmonogramu Komisji i raportu Dalii Grybauskaite, komisarz ds. budżetu, wynika, iż negocjacje nad nowym pakietem budżetowym rozpoczną się pod koniec 2008 roku.
Jeszcze w 2005 roku Tony Blair wystąpił z wnioskiem o zmiany w unijnej polityce rolnictwa, domagając się jej reformy w projekcie budżetowym na lata 2007-2013. Jego propozycje spotkały się jednak z ostrym sprzeciwem zwłaszcza ze strony Francji. Efektem tego jest dotychczasowy system dotacji, który, ustalony na podstawie porozumienia byłego prezydenta Chiraca i obecnej kanclerz Nimiec Angeli Merkel, obowiązywać będzie do roku 2013.
Wspólna Polityka Rolna przeszła szereg zmian: w 1965 roku subwencje dla rolników stanowiły 35,7proc. wydatków UE, w 1985 roku wzrosły do 70,8proc., by w 1985 roku spaść do 60proc. i utrzymać się obecnie na poziomie ok. 40proc. wydatków z unijnego budżetu.
Na podstawie: ft.com, euobserver.com, lemonde.fr