UE/ Słowaccy parlamentarzyści spierają się o Traktat Lizboński
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering wezwał Słowację to wykazania się odpowiedzialnością, w momencie gdy pojawiły się wewnętrzne spory w gronie parlamentarzystów dotyczące głosowania nad przyjęciem Traktatu Lizbońskiego.
“Proszę wszystkich polityków o zaprzestanie kłótni i podjęcię próby wspólnych negocjacji” - powiedział przewodniczący Parlamentu podczas rozpoczęcia sesji plenarnej w czwartek (30.01).
”Osobiście sprzeciwiam się planom wprowadzenia zapisów Traktatu Lizbońskiego do prawa wewnętrznego. Jednak jeśli wszystkie państwa członkowskie zaakceptują ten pomysł a my nie, wówczas oddalimy się od Europy”- powiedziała wiceprzewodniczącą partii Socjalistycznej Hannes Swoboda, opisując obecną sytuację w Słowacji jako „negatywną i nieeuropejską”.
Traktat Lizboński jest bojtowany przez centro-prawicową opozycję od poniedziałku (28.01). Pomimo iż większość parlamentarzystów poparła dokument, pozostała część ostro się temu sprzeciwia. Opozycja popiera argumenty Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, że zaproponowane rozwiązania prawne godzą w wolność prasy.
W czwartek (30.01) miała miejsce seria negocjacji między dwoma obozami. Uczestniczył w niej również prezydent, jednak nie udało się osiągnąć kompromisu. Aby osiągnąć konstytucyjną większość wymaganą do przegłosowania traktau w parlamencie, premier Robert Fico potrzebuje pięciu głosów opozycji.
Traktat lizboński podpisany oficjalnie 13 grudnia 2007 r. w Portugalii, aby wszedł w życie 1 stycznia 2009 r., musi być ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie.
Na podstawie: euobserver.com, europa.eu, bbcnews.com