UE/ Strefa Schengen zostanie poszerzona już w grudniu 2007
Przyjęcie nowych członków do strefy Schengen, uprawnienia koordynatora ds. walki z terroryzmem, Dzień Przeciwko Karze Śmierci, wizy dla krajów bałkańskich - to główne tematy rozmów na forum Komisji Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, 18 września br.
Kontrole paszportowe i obowiązkowe kontrole bezpieczeństwa miały zostać zniesione na granicach lądowych 31 grudnia br., zaś kontrole na lotniskach – do końca marca 2008 r. Jednakże komisarz ds. sprawiedliwości, Franco Frattini, stwierdził, że istnieje możliwość wcześniejszego otwarcia granic lądowych dla nowych członków przystępujących do strefy Schengen. „Mam nadzieję, że ostateczna decyzja zostanie podjęta w listopadzie, po to by zniesienie granic było możliwe nawet tydzień przed świętami Bożego Narodzenia” - powiedział.
Według danych szacunkowych opracowanych przez portugalską prezydencję dziewięć krajów – Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia, wykazało duży postęp w systemie ochrony swoich granic. „Nie ma żadnych problemów, technicznych trudności - nie ma powodów, aby oczekiwać przeszkód, które mogłyby się pojawić” – powiedział portugalski minister spraw wewnętrznych, Rui Pereira.
Jednakże zanim zostaną otwarte granice, każde państwo członkowskie, które zostało podłączone do bazy danych strefy Schengen, musi przejść test poświecony wymianie informacji. Cypr, który dołączył do UE w 2004 r. wnioskował za zachowaniem pewnych kontroli granicznych.
Na spotkaniu postanowiono również o zwiększeniu zakresu uprawnień nowego koordynatora ds. walki z terroryzmem. „Będzie on w szczególności odpowiedzialny za koordynację i gromadzenie sił państw członkowskich oraz różnych innych autorytetów zapewniających spokojną współpracę między wszystkimi europejskimi instytucjami” – powiedział na konferencji prasowej Pereira.
Oprócz tego zadaniem koordynatora jest zacieśnianie współpracy z państwami, które nie należą do Unii Europejskiej, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi. Frattini dodał również, że ministrowie jednogłośnie porozumieli się co do przymiotów przyszłego koordynatora. Ma to być urzędnik z ugruntowaną wiedzą odnośnie działania wewnętrznych organów UE, a nie polityk.
Wybór nowego koordynatora spodziewany jest w przeciągu najbliższych tygodni. Według informacji podanych przez Deutsche Presse-Agentur (dpa) na stanowisko nowego szefa sekcji zajmującej się przeciwdziałaniem terroryzmowi ma być powołany Gilles de Kerchove d'Ousselghem - wysoko postawiony belgijski urzędnik nadzorujący kooperację w ramach Komisji Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Debata odnośnie ustanowienia 10 października Europejskim Dniem Przeciwko Karze Śmierci napotkała na opór Polski, która jako jedyna spośród 27 państw członkowskich wykorzystała swoje prawo weta. W uzasadnieniu podano, że podkreślone powinno również być prawo do życia, co wiąże się z zakazem aborcji czy eutanazji, a kwestie te nadal są różnie regulowane w poszczególnych Państwach Członkowskich.
Brytyjski Sekretarz ds. Sprawiedliwości ganił polskie stanowisko. „Przykro mi, ale nie akceptuję tego. Obalenie kary śmierci jest czymś, z czego Unia Europejska powinna być dumna” – powiedział w czasie przerwy. Portugalski minister sprawiedliwości, Alberto Costa zapowiedział, że wobec braku konsensusu Portugalia zamiast obchodów Dnia Przeciwko Karze Śmierci zorganizuje międzynarodową konferencję wysokiego szczebla poświęconą zakazowi wykonywania kary śmierci. Odbędzie się ona 9 października.
Ponadto ułatwiono możliwość przyjazdu i przebywania w państwach UE mieszkańcom pięciu bałkańskich krajów - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, poprzez podpisanie przez nie porozumienia wizowego ze Wspólnotą. Zamiast dotychczasowych 60 euro będą oni odtąd płacili za wizę - 35 euro. Nowy system wizowy ma zostać wprowadzony począwszy od stycznia 2008 r. „Podpisy pod porozumieniem stanowią przejaw ważnej politycznej decyzji w kierunku bliższej współpracy między Unią Europejską a krajami wschodnich Bałkanów” – powiedział w swoim oświadczeniu Franco Frattini.
Na podstawie: bbc.co.uk, iht.com, euobserver.com, uk.reuters.com, eubusiness.com, dw-world.de