UE/ Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli
W dniach 15-16 czerwca odbył się szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Jego drugi dzień przyniósł wreszcie długo oczekiwane decyzje dotyczące przyszłości traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej. Głowy państw, szefowie i członkowie rządów 25 państw członkowskich zgodzili się, że konieczne jest przeprowadzenie reform instytucjonalnych w ciągu najbliższych dwóch lat. Reformy te mają być zbliżone do tych przewidzianych w kontrowersyjnym traktacie konstytucyjnym.
Konstytucja do tej pory spotkała się z aprobatą 15 członków, w dwóch krajach (Francja, Holandia) referenda konstytucyjne zakończyły się odrzuceniem projektu traktatu.
W związku z tym niektóre państwa, przede wszystkim Niemcy, proponują stopniowe kontynuowanie procesu reform do 2008 roku. Natomiast inne, w tym Wielka Brytania i Polska protestują przeciwko opracowywaniu sztywnego planu reform. Zgodzono się równocześnie na zwołanie szczytu w Niemczech w tej sprawie na wiosnę przyszłego roku.
Ponadto postanowiono, że Słowenia wprowadzi wspólną europejską walutę – euro w styczniu 2007 (w miejsce tolara). Litwa, która także ubiegała się o taką możliwość, na razie pozostanie przy swojej dotychczasowej walucie - lit litewski.
Kolejna decyzja dotyczyła przyjęcia planu pomocy dla Palestyńczyków, omijającej rząd podległy ugrupowaniu Hamas.
Debatowano również nad możliwością kolejnego rozszerzenia UE – jak bardzo wspólnota jest w stanie się powiększyć, aby nie narazić się na trudności natury administracyjno-biurokratycznej. Jak na razie kryterium absorpcji nie zostało przyjęte jako element decydujący przy kolejnych rozszerzeniach. Mimo to Komisja Europejska zobowiązała się do opracowania raportu na temat obecnych możliwości absorpcji.
Ważną sprawą jest ewentualna akcesja Turcji, którą większość polityków ocenia jako możliwą, ale niezwykle trudną.
Na szczycie opracowano listę projektów, określanych jako program EU na kolejnych kilka lat. Wśród nich znalazły się działania w celu ograniczenia nielegalnej imigracji i przestępstw przygranicznych oraz rozwój strategii energetycznej zapewniających nieskrępowany dostęp do gazu i ropy naftowej.
Podczas dyskusji na temat prawa Unii Europejskiej mają być zwoływane posiedzenia Rady UE (Ministrów).
Na podst. BBC News