UE/ Unia i kraje AKP są bliskie podpisania nowych porozumień handlowych
Peter Mandelson, europejski komisarz ds. handlu stwierdził we wtorek (20.11 br.), że UE oraz 87 krajów AKP (grupa państw Afryki, basenu Morza Karaibskiego i Pacyfiku) są bliskie uzyskania kompromisu w sprawie zawarcia nowych umów handlowych.
„Wciąż mamy wiele do zrobienia, a czasu pozostaje coraz mniej. Choć jesteśmy po tygodniu intensywnych rozmów, nic nie jest jeszcze zagwarantowane. Niewątpliwie nastąpił jednak przełom w negocjacjach, a porozumienia z większością regionów są już bardzo prawdopodobne” – stwierdził Mandelson.
Unia Europejska, która obecnie oferuje krajom AKP bezcłowy i nielimitowany dostęp do swojego rynku, chce podpisać z tymi państwami nowe porozumienie, które będzie zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Handlu. Dotychczasowe ustalenia WTO uznała za dyskryminujące wobec innych państw świata, zwłaszcza krajów Ameryki Łacińskiej i Azji.
Warunkiem podpisania nowego porozumienia i podtrzymania wolnego dostępu do unijnego rynku jest jednoczesne otwarcie rynków krajów AKP dla produktów unijnych. Zgodnie z zaleceniem WTO porozumienie musi zostać zawarte do końca bieżącego roku. W przeciwnym wypadku Unia będzie zmuszona przywrócić bariery celne. Największym problemem okazują się negocjacje z niektórymi krajami zachodniej i środkowej Afryki. Pozostają one niechętne nowym rozwiązaniom, twierdząc iż nie przyniosą im one żadnych korzyści.
Naciski Komisji Europejskiej na podpisanie nowych porozumień z AKP są krytykowane przez światowe środowiska akademickie i prorozwojowe. Sprzeciwiają się temu zwłaszcza naukowcy z paryskiego Sciences-Politiques, Food Policy Research Institute w Waszyngtonie i Niemieckiego Funduszu Marshalla. Twierdzą oni, że unijny eksport do krajów AKP towarów takich jak odzież, tytoń i artykuły żywnościowe może wyprzeć z tych rynków towary z tych regionów świata, które nie będą objęte porozumieniem. Producenci z UE mogliby wówczas nakładać wysokie ceny na swoje produkty, pozbawiając zarazem rządy krajów AKP należnego im dochodu z taryf celnych.
Eksperci sugerują iż lepszym posunięciem byłoby umiarkowane otwarcie rynków państw AKP dla eksporterów z całego świata, niż jedynie uprzywilejowanie przez nie Unii Europejskiej.
Na podstawie: ft.com, euobserver.com, news.bbc.co.uk