UE/ Unia proponuje nowe przepisy emerytalne
Komisja Europejska, która od dawna promuje swobodny przepływ siły roboczej na terenie UE, zaproponowała w czwartek wprowadzenie przepisów umożliwiających obywatelom Unii na kontynuowanie sposobu wpłacania składek na fundusz emerytalny, niezależnie od tego w jakim kraju członkowskim podejmą nową pracę.
Komisarz ds. Zatrudnienia Władimir Spidla powiedział, że jego propozycja – nad którą debatowano przez co najmniej 15 dni – pozwoli pracownikom, którzy przeniosą się do innego kraju UE, na kontynuację wpłacania miesięcznych składek w ramach planów emerytalnych, w sposób, w który robili to wcześniej. „Jeśli oczekujemy od pracowników elastyczności i mobilności, nie możemy ich karać za zmianę miejsca pracy”, powiedział Spidla. „Prawa emerytalne muszą być w pełni przechodnie”.
Zmiana przepisów jest obliczona na zachęcenie pracowników do większej mobilności, co ma stymulować zwiększenie wydajności europejskiej gospodarki. Realizacja idei mobilności siły roboczej ma też umożliwić łatwiejszy przepływ odpowiednio wykwalifikowanej kadry w miejsca, gdzie jej obecność jest potrzebna.
W myśl obecnych zasad pracownicy muszą zamrozić lub zamknąć swoje konta emerytalne, a po przeprowadzeniu się do innego kraju, założyć nowe. Jednak w wielu państwach obowiązują odmienne okresy oczekiwania i odmienne przepisy, a zamrożenie kont może spowodować mniejsze wypłaty emerytur. Spidla dodał też, że przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania może prowadzić do „dotkliwych strat”.
Największą przeszkodą stojącą na drodze do realizacji nowego pomysłu są regulacje prawne niektórych z 25 państw członkowskich. Kraje takie jak Estonia, Czechy, Grecja, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta i Słowacja nie mają prywatnych systemów funduszy emerytalnych, a jedynie system emerytalny finansowany z podatków. Zatem transfer jakiegokolwiek prywatnego funduszu do któregoś z tych członków będzie utrudniony.
Źródło: The Guardian.