UE/ Unia na szczycie WTO
18 grudnia 2005 roku zakończyła się Konferencja Ministerialna 149 członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) organizowana w Hongkongu. Tego dnia uchwalono wspólną deklarację, która ma stanowić znaczący postęp w działaniach organizacji. Bardzo dużą rolę na szczycie odegrała Unia Europejska, na którą wywierano nacisk, aby zrezygnowała z dopłat do eksportu produktów rolniczych.
Deklaracja przyjęta na zakończenie posiedzenia przedstawicieli członków WTO określa rok 2013 jako datę, gdy UE ma zaprzestać dofinansowywania eksportu w sektorze rolniczym, lecz szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ostrzegł, iż partnerzy Unii nie powinni oczekiwać dalszych ustępstw w zakresie pomocy dla tej części gospodarki. Równocześnie wezwał ich, aby sami wprowadzili ułatwienia, zwłaszcza w obrocie dobrami przemysłowymi i usługami.
Porozumienie w sprawie, kontrowersyjnych w łonie WTO, dopłat udało się osiągnąć w ostatniej chwili, gdyż ta kwestia była najtrudniejsza dla przedstawicieli UE. Dlatego też umowę zawartą w tej materii uznaje się za największy sukces. Mimo tego komentarze Barroso ostudzają przedwczesny entuzjazm. „Jeśli nasi partnerzy sądzą, że podstawą sukcesu w negocjacjach będą ustępstwa Unii Europejskiej w zakresie agrokultury, to są w błędzie”, powiedział. Dodał też, że „jeśli chcą, aby to spotkanie WTO zakończyło się sukcesem muszą zaakceptować i wspomóc postęp w zakresie uregulowań dotyczących dóbr niezwiązanych z rolnictwem.”
Źródło: Forbes, WTO.org